Osobnosti a názory - Slovo závěrem

Vážení přátelé jaderné energetiky, fandové, příznivci, pochybovači i prostě čtenáři. Věřím, že alespoň některý z minulých čtyř dílů seriálu Osobnosti a názory vás oslovil nebo alespoň přispěl k vašemu osobnímu náhledu na jadernou energetiku. Čtyři letmé životopisy a slova čtyř významných odborníků ukázala, nakolik rozmanité jsou názory lidí, s nimiž nás spojuje příslušnost ke světové jaderné komunitě. Na čtyřikrát jsem se pokusil pohlédnout na různorodost světa v obzorech jaderné energetiky. Zejména jsem se snažil navodit úvahy o roli, možnostech a osobní odpovědnosti každého z nás.

Na všech čtyřech světových stranách, v různých kulturách jsem vybral čtveřici osobností. Žádné z nich nelze upřít neobyčejný rozhled, mimořádné znalosti, zkušenosti. Jejich názory se v něčem shodují, v jiném rozcházejí, ale všechny musely být uhájeny před nekritickými příznivci a obhájeny před kritickými odpůrci:

- William Cavanaugh je zosobněním amerického úspěchu. Bývalý námořník, excelentní manažer s pragmatickým a jasným viděním každodenního byznysu.

- Ernst Weizsacker je evropský intelektuál. Brilantní a uznávaný vědec. Pochází z oblasti, odkud západoevropská civilizace po staletí čerpala sílu pro svůj náboženský, kulturní i technologický pokrok.

- Erik Nikolajevič Pozdyšev představuje intelektuální kořeny východoevropské kultury. Neokázalý velikán, vyznávající v prvé řadě duchovní a lidský význam věcí kolem nás.

- V neposlední řadě, Mohamed ElBaradei, generální ředitel významné celosvětové organizace, respektovaný diplomat, nedávno oceněný Nobelovou cenou. Vyrostl v atmosféře tisícileté středozemní civilizace. Pro nás může být tolik potřebným pozitivním příkladem člověka z arabského prostředí, úspěšného i v naší euro-americké civilizaci.

Všimněte si, prosím osobního přístupu těchto lidí k jadernému tématu. Zatímco pro Erika Pozdyševa je jaderná energetika hluboce osobním posláním, William Cavanaugh ji chápe jako byznys. Erich Weizsecker na ni pohlíží s odstupem (asi jako na tchýni, co bydlí dostatečně daleko). Klíčem ke smyslu celého seriálu je Mohamed ElBaradei. Mohl by být přítelem kteréhokoli z oněch tří předchozích. V globalizovaném světě je jako ryba ve vodě. Přesto neváhá svou práci směřovat ke službě hluboce lidským hodnotám, někdy i silou osobní statečnosti.

V každém ze čtyř dílů seriálu naleznete úvahy o různých formách mezinárodní spolupráce a o jejích ohromných dopadech na náš život. Vzájemná komunikace je to, co nás bezprostředně spojuje. A tak budoucí úspěch záleží v neustálém hledání a obnovování cesty jednoho člověka k druhému. Nakonec, připomeňme si pruty knížete Svatopluka, spojenectví je v naší kultuře odedávna synonymem síly a úspěchu.

František Kostiha

zpět na úvodní stránku