Nová sekce zábavy na internetových stránkách společnosti ČEZ

Zcela novou sekci "Zábava" představila v těchto dnech na svých internetových stránkách společnost ČEZ. Uživatelé zde mohou využít nové aplikace "Kalkulátor nárůstu spotřeby elektřiny v ČR" a "Žárovková mapa". Brzy k nim přibude zábavný vědomostní kvíz z oblasti energetiky a později i další.

Aplikace „Kalkulátor nárůstu spotřeby elektřiny v ČR“ dává návštěvníkům webových stránek ČEZ příležitost dozvědět se více o dopadech využívání domácích přístrojů na celkovou spotřebu a výrobu elektřiny. Uživatelé si mohou sami modelovat růst počtu domácností, které používají (elektrickou) myčku nádobí, klimatizační jednotku či elektrickou sušičku prádla. Přitom mohou sledovat dopady na zvýšení spotřeby elektřiny v ČR a vzrůstající počet různých typů elektráren (jaderných, uhelných, malých vodních a větrných) potřebných na výrobu energie k pokrytí zvýšené spotřeby.

Interaktivní formou je zde tak dokumentován trend zvyšující se spotřeby elektřiny a potřeby nových kapacit energetických zdrojů v závislosti na přirozeně se zvyšující vybavenosti domácností novými typy spotřebičů.

Součástí kalkulátoru je i řada dalších užitečných informací a rad jak šetřit v domácnosti energiemi. Další aplikace v sekci Zábavy webových stránek ČEZ s názvem „Žárovková mapa“ přináší soutěžní zábavu na virtuální herní ploše celé České republiky s možností vyhrát zajímavé věcné ceny. Uživatelé mohou na libovolném místě mapy zanechat „tajný“ vzkaz kamarádům či jakýmkoliv jiným uživatelům, rozsvítit za sebou „stopu“ v podobě žárovky a ještě se přitom stát důležitým aktérem soutěže o nejvíce rozsvícený kraj v České republice.

Vybavenost domácností novými typy elektrických spotřebičů v ČR stále roste. Internetový „Kalkulátor nárůstu spotřeby elektřiny v ČR“ ukazuje, jak se tento trend projeví ve zvýšení spotřeby elektřiny, kterou budou muset vyrobit elektrárny. Potvrzuje tak odhady, se kterými pracuje například Komplexní energetický scénář ve Státní energetické koncepci, v němž je průměrný meziroční růst spotřeby elektřiny v období let 2000 – 2030 odhadován na 1,3 %. Vládní prognóza předpokládá, že v roce 2030 celková roční spotřeba elektřiny přesáhne 70 TWh (tj. 70 miliard kilowatthodin).

Jen pro srovnání, zatímco v roce 1989 činila v ČR domácí čistá roční spotřeba elektřiny 53,3 TWh, za rok 2005 dosáhla celková čistá spotřeba 57,7 TWh, což znamená nárůst o více než 8 procent oproti roku 1989. Po roce 1989 došlo v ČR – stejně jako ve všech transformujících se zemích – k poklesu spotřeby elektřiny. Stabilní růst, tak jako v ostatních standardních ekonomikách, začal opět po roce 1999. Nárůst spotřeby u domácností je však znatelnější, protože pokles spotřeby byl spojen s restrukturalizací průmyslu. V roce 1989 spotřeba domácností činila 9 606 GWh, zatímco v loňském roce pak již 14 719 GWh, což je nárůst o 53 procent. V tak významném zvýšení spotřeby se projevilo především vybavování domácností moderními spotřebiči.

Novou sekci „Zábava“ a mnoho dalších rubrik a informací naleznete na adrese:
www.cez.cz

Ivana Vejvodová, tisková mluvčí ČEZ

zpět na úvodní stránku