Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2006

Jednání sedmi zemí o projektu ITER

Šéfové delegací sedmi zemí (EU, India, Japan, Korea, China, Russia a USA) se dohodli na dalším pokračování mezinárodního projektu termonukleárního experimentálního reaktoru ITER v Cadarache v jižní Francii. Dne 1.dubna 2006 se dohodli v Tokyo na top managementu tohoto projektu, finančních a právních záležitostech a dalších podrobnostech. Fakticky stavební práce v Caradache již začaly na konci ledna 2006. Generálním ředitelem projektu byl jmenován Japonec Mr. Kaname Ikeda a jeho zástupcem pro organizaci ITER Dr. Norbert Holtkamp, současný šéf výzkumného pracoviště Accelerator Systems Division v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee , USA. Dalším krokem bude oficiální setkání ministrů zainteresovaných zemí v projektu ITER, které pozval na jednání Komisař EK pro Vědu a výzkum p. Janez Potočník v termínu 24. května 2006 v Bruselu.

Nový přepracovací závod v Japonsku

Nový přepracovací závod na použité jaderné palivo v Rokkasho v Japonsku zahájil svůj zkušební provoz, který má trvat nejméně 17 měsíců. Po 13 letech výstavby a závěrečných hodnocení jaderné bezpečnosti obdržela společnost Japan Nuclear Fuels Ltd (JNFL) souhlas s jeho uvedením do provozu. Od tohoto okamžiku se zde má přepracovávat veškeré použité palivo z japonských jaderných elektráren. Doposud se palivo z japonských JE přepracovávalo v závodě v Tokai, který zpracoval (od r. 1977) na 1116 tun použitého paliva. Nyní se toto zařízení bude rekonstruovat na vědecko-výzkumné pracoviště a na základnu pro přepracování použitého MOX paliva.

Nové jaderné elektrárny Candu v Ontariu

V Kanadě byl vytvořen tzv.Tým Candu, jenž je složen z 5 jaderně-technologických a inženýrských společností. Tito podepsali smlouvu na čtyři roky s cílem připravit podmínky pro výstavbu nových jaderných elektráren typu Candu v Ontariu. Jedná se o tyto členy: Atomic Energy of Canada (AECL), Babcock & Wilcox Canada, General Electric Canada, Hitachi Canada and SNC – Lavalin Nuclear. Tým Candu vydal tiskovou zprávu, že chce připravit čisté, bezpečné, ekonomické a spolehlivé řešení pro výrobu elektřiny a zajištění základního zatížení elektrické sítě. Firmy mají ambice dosáhnout nejlepší světové technické úrovně v zadaném čase a dle dohodnutého rozpočtu, disponují s vyzkoušenou technologií a chystají se uspět i na světových trzích. Pouze v Ontariu se má vyměnit během příštích 15 let 2/3 kapacit v základním zatížení, což představuje 12 400 MWe nových jaderných kapacit. Výhodou tohoto týmového řešení proti klasickému modelu řízení projektu je převod rizika budoucího vlastníka/investora na celý tým dodavatele a jeho rozložení na jednotlivé účastníky výstavby.

Nové jaderné elektrárny ve Velké Británii

V souvislosti s připravovaným rozhodnutím britské vlády o privatizaci 65% akcií energetické společnosti BE (British Energy) vzniká šance pro významné energetické firmy, jmenovitě EdF, E.On (příp. RWE) vstoupit do hry a podílet se na výstavbě nové jaderné elektrárny ve V.B. Tyto tři firmy připravují konsorcium, které by mělo stavět v Británii nové JE za předpokladu, že britská vláda dá zelenou pro jadernou energetiku. Místo pro tuto novou stavbu by bylo s největší pravděpodobností na JE Hinkley Point. Společnosti EdF, E.On a RWE se vážně o tento podíl zajímají, protože ve V. Británii se jedná o stabilní investici, která bude dobře garantovaná státem, pokud se k tomu V.B. rozhodne. EdF má v Británii dobrý zvuk vlivem své pobočky EdF Energy (London Electricity), přesto však hledá partnera s BE z důvodu hladšího průběhu výstavby nové JE.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku