Zakladatel teorie Gaia Lovelock propaguje ve své knize jadernou energii

Známý britský vědec a environmentalista James Lovelock ve své nové knize Revenge of Gaia (Pomsta Gaiy) varuje před strachem z jaderné energie. Lovelock si již dříve svým shovívavým přístupem k jádru znepřátelil mnoho zástupců ekologických hnutí, kteří jeho teorii Gaia o tom, že Země se chová jako jeden obrovský živý organismus, přijali za svou.

V nové knize opakuje Lovelock tvrzení, že pokud chce lidstvo zastavit katastrofální důsledky globálního oteplování, musí se oprostit od strachu z jaderné energie. „Potřebujeme okamžitě začít využívat bezemisní zdroje energie a jaderné štěpení je jedinou seriózní možností“, říká Lovelock. Podle něj patří v současnosti jaderná energie do vyváženého energetického mixu právě díky tomu, že nevypouští do ovzduší žádné skleníkové plyny. „Je to dočasné ale nutné řešení, dokud nemáme jiné čisté zdroje. Ty by měly kromě těch obnovitelných zahrnovat i fůzi a spalování fosilních paliv tak, aby byl odpadní oxid uhličitý za každou cenu oddělený od atmosféry,“ vysvětluje Lovelock.

Lovelock ve své knize srovnává nebezpečí jaderné elektrárny s hrozbou velké vodní nádrže – jako příklad uvádí katastrofu v Černobylu a hypotetický scénář protržení přehrady na Žluté řece v Číně. Zatímco v druhém případě by podle Lovelocka zemřelo během několika málo hodin až pár miliónů lidí, vědecké studie následků černobylské havárie zatím potvrdily 75 přímo souvisejících úmrtí. Lovelock také zpochybňuje nedávno zveřejněný odhad komise Spojených národů, který předpokládá celkovou budoucí bilanci Černobylu kolem 4000 obětí. Podle Lovelocka ubraly zvýšené dávky radiace většině postižených obyvatelů nanejvýš několik týdnů života.

James Lovelock se během své kariéry zabýval mimo jiné měřením zbytků fosfátových hnojiv a CFC plynů v ovzduší či zmrazováním živých organizmů a jejich následnou resuscitací pomalým oteplováním. Jeho teorie Gaia ze 70. let získala po celém světě milióny příznivců. Lovelock je známý svými kontroverzními výroky. „Pokud by nastala jaderná válka a lidstvo by vymřelo, Země by si jen oddychla: fuj, to byl ale hloupý pokus, ještě že už je po všem“, prohlásil například nedávno.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku