ČNS oceněna v anketě Ropák/Zelená perla roku 2005

Aktivity České nukleární společnosti na poli objektivního informování veřejnosti v otázkách ekologie a energetiky byly oceněny v letošní anketě Ropák/Zelená perla roku. ČNS získala 4 z 56 nominací na Zelenou perlu, jeden výrok porota vybrala do finálové osmnáctky. Mezi dalšími finalisty byli Václav Klaus, Jaroslav Míl, Martin Jahn, Martin Pecina, Evžen Tošenovský, Jiří Hanzlíček a další.

Anticenu Ropák roku 2005 udělili aktivisté zmocněnci vlády pro severozápadní Čechy a poslanci ČSSD Vlastimilu Aubrechtovi. Získal ji mimo jiné za zpochybňování ekologických limitů chránících obce Horní Jiřetín a Černice na Mostecku před další povrchovou těžbou uhlí. Zelenou perlou 2005 za nejhorší ekologický výrok loňska ekologové ohodnotili prezidenta Václava Klause. Výsledky obou anket oznámili v Brně zástupci ekologického sdružení Děti Země.

Prezident získal perlu za svůj výrok v článku Nešťastný debakl zeleného osamělce, který vyšel v deníku Právo loni v polovině června: "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat!!!".

Druhé místo v anketě Ropák obsadil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) za podporu těžby uranu v Dolní Rožínce na Žďársku do roku 2008, za podporu urychleně vybudovat průmyslovou zónu Nošovice u Frýdku-Místku s úvahou vyvlastnění pozemků a za odmítání rozpočtově neutrální ekologické daňové reformy.

Na třetím místě skončil ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) za ignorování ekologických rizik plynoucích z pěstování geneticky upravené kukuřice na jihu Moravy, za podíl na přípravě výstavby plavebního stupně Přelouč v cenné lokalitě Slavíkovy ostrovy a za selhávání ministerstva při posuzování vlivů na životní prostředí při sanaci ekologických zátěží.

Druhé místo v anketě Zelená perla získal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl se svým výrokem "Česká republika udělala chybu, když investovala do životního prostředí, protože z toho v podstatě nic nemá." Výrok uvedl časopis Euro.

Třetí "perlu" udělili ekologové myslivci Vladimíru Jindrovi za jeho radu publikovanou v Respektu a týkající se rysů ostrovidů: "Střílet, střílet, střílet. Nic jiného se s ním nedá dělat. Je to jako s kůrovcem, je třeba včas zasáhnout a zničit ho."

Ropák byl letos udělen počtrnácté a bylo na něj navrženo 37 kandidátů. Zelená perla byla udělena pojedenácté a veřejnost na ni navrhla 56 kandidátů. Vítěze vybrala porota tvořená více než stovkou osobností. Cílem anket je zlepšit ochranu přírody.

Nominace ČNS:

Daneš Burket, člen výboru České nukleární společnosti:
„Ekologická daňová reforma, pokud by chtěla být skutečně ekologickou, by měla postavit jadernou energii vedle větru, vody, slunce a biomasy a nezatěžovat ji daňově vůbec.“
z článku Ekologická daňová reforma není vůbec ekologická (Hospodářské noviny)

Daneš Burket, člen výboru České nukleární společnosti:
„Doufat, že snížíme emise skleníkových plynů cestou úspor, je stejně naivní jako chtít brzdit rozjíždějící se lokomotivu pavím perem.“
z článku Dohlédnout do Finska (Euro)

Daneš Burket, člen výboru České nukleární společnosti (finálová účast):
„Ať se to ekologickým aktivistům a odborníkům z MŽP líbí nebo ne, jaderná elektrárna Dukovany patří k nejlevnějším zdrojům výroby elektřiny v České republice.“
z článku Dohlédnout do Finska (Euro)

Daneš Burket, člen výboru České nukleární společnosti:
„Je zásadním omylem ekologistů tvrdit, že vítr, voda, slunce, tepelná čerpadla a další a další nahradí uhlí nebo uran, když potřebujeme všechny.“
z článku Potřebujeme slunce i uran (Lidové noviny)

Nominace a výsledky anket najdete zde:
Zelená perla 2005
Ropák 2005

Zdroj: ČTK, Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku