Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2006

Energetika bude prioritou finského předsednictví EU

Finský ex-premiér a nynější mluvčí finského Parlamentu p. Paavo Lipponen vystoupil na konferenci TopNux v Londýně (03/2006) s prohlášením, kde vyzýval evropské politiky, aby Evropa nezaostala v soutěži s Čínou, Indií a Ruskem. Tyto země připravují dramatický nárůst jaderných zdrojů. Evropa nyní stojí na křižovatce, řekl p. Lipponen, kdy musí učinit závažné rozhodnutí, aby si zajistila bezpečné zásobování energií za přijatelnou cenu a k životnímu prostředí příznivým, trvale udržitelným způsobem. A toto rozhodnutí musí učinit nyní. Připravované schůzky G8 v červenci 06 a dále speciální Summit ve Finsku na podzim letošního roku během finského presidentství EU mají energetiku na jednom z předních míst projednávané agendy. Do té doby by měla být již hotová Nová energetická politika EU a připravená ke schválení. Přispívá k tomu i vydaný dokument EK tzv. Zelená kniha, jenž se v současnosti široce diskutuje v odborných kruzích.

Jádro není pro finské zelené překážkou

Finská strana Zelených neříká absolutně NE jaderné energetice. Podle předsedkyně finských Zelených p. Tarji Cronberg přestává být jaderná energetika absolutní překážkou pro jejich podíl na vládním programu. V r. 2002 Zelení opustili demonstrativně koaliční vládu, když Parlament schválil většinou hlasů výstavbu nového bloku JE Olkiluoto 3. Nyní se ale situace mění a dle pí. Cronberg nebude jádro pro Zelené nadále překážkou se podílet na státní moci. Nicméně se jejich strana i nadále bude snažit minimalizovat využívání jádra a bude podporovat obnovitelné zdroje a biomasu. Tato změna nastala po zveřejnění výsledků průzkumu, ze kterého je patrné, že více než 62% Finů podporuje výstavbu dalšího šestého jaderného energetického bloku v zemi (vloni to bylo pouze 42%). I někteří další ministři současné vlády se nechali slyšet, že výstavba dalšího jaderného reaktoru v zemi je nezbytná, aby si Finsko udrželo svou energetickou samostatnost, v opačném případě je zde obava z hrozící závislosti na Rusku.

Greenpeace zfalšovala údaje o vlivu černobylské havárie na obyvatele Maďarska

Odborníci na jadernou energetiku v Maďarsku vyzvali hnutí Greenpeace, aby opravili zfalšované údaje, které byly jimi nedávno publikované v souvislosti s negativními následky havárie v Černobylské JE v r. 1986 na maďarské obyvatelstvo. Současně vyzvali odborníky na celém světě, aby pečlivě zkontrolovali správnost jakéhokoliv vyjádření Greenpeace ohledně jejich vlastní země. Společné prohlášení bylo vydáno 28.dubna 2006 budapešťskou universitou „University of Technology and Economics“ a toto prohlášení obviňuje Greenpeace z šíření poplašných zpráv a strašení veřejnosti pomocí chybných a zavádějících informací. Zneužili vědeckých studií zveřejněných v odborném časopise Hungarian Medical Weekly a záměrně je chybným způsobem interpretovali. Ve skutečnosti byly tyto výsledky studií velice pozitivní a nepotvrzovaly přímé, či nepřímé zdravotní následky Černobylu. Ředitel výzkumného ústavu při univerzitě p. Attila Aszodi vyzval Greenpeace, aby zastavili falšování vědeckých údajů a odborníkům na radiační ochranu na celém světě doporučuje prověřit to co Greenpeace zveřejňuje v jejich zemích.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku