Temelín nakoupí jaderné palivo od ruského TVEL

Novým dodavatelem jaderného paliva pro jadernou elektrárnu Temelín se od roku 2010 stane ruská společnost TVEL. V tomto roce skočí kontrakt s americkou firmou Westinghouse. Smlouvu na dodávky jaderného paliva pro dva reaktory VVER-1000 Jaderné elektrárny Temelín 16. května podepsali zástupci ČEZ, a. s., a ruské korporace TVEL.

Smlouvu za ČEZ podepsali Jiří Borovec, místopředseda představenstva a ředitel divize výroba a Daniel Beneš, místopředseda představenstva a ředitel divize správa, za TVEL podepisoval Anton Badenkov, zastupující prezident společnosti.

ČEZ si vybral nového dodavatele paliva pro Temelín ve výběrovém řízení, kterého se kromě firmy TVEL účastnil i stávající dodavatel firma Westinghouse. Smlouva zajišťuje dodávky paliva pro oba bloky na dalších 10 let až do roku 2020. Po dobu platnosti smlouvy by měl TVEL dodat přibližně 400 tun paliva. Hodnota celého kontraktu představuje řádově několik miliard korun. Spolupráce s TVEL jako dodavatelem paliva pro česká jaderná zařízení není ničím novým. TVEL je dlouholetým dodavatelem paliva pro druhou českou jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Jaderná elektrárna Temelín má v jednom reaktoru 163 palivových kazet s celkem 92 tunami paliva. Každoročně se mění přibližně 1/4 paliva, tj. 40 kazet (23 tun paliva). České jaderné elektrárny se na výrobě elektrické energie v České republice podílejí téměř 31 %. Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín v roce 2005 vyrobily 24,7 TWh elektřiny.

Zdroj: ČEZ

zpět na úvodní stránku