Blair dal jaderné energii zelenou

Britský premiér podpořil výstavbu nové generace jaderných reaktorů. Odpůrce má ale i ve své vládě

Jaderná energie dvacet let po černobylské katastrofě znovu dobývá Evropu. K řadě zemí, které plánují stavbu nových nebo alespoň rozšíření stávajících atomových elektráren, se v úterý večer připojila i Británie. Premiér Tony Blair podpořil návrh na výstavbu nové generace jaderných reaktorů, který chce nový ministr energetiky Malcolm Wicks v červenci představit vládě.

Už dnes je však jasné, že Blairův plán bude mít odpůrce i v samém kabinetu. Proti jaderné energii se například v minulosti vyslovovala bývalá ministryně životního prostředí a dnes šéfka britské diplomacie Margareth Beckettová. Otázkou také je, jak se zachovají opoziční konzervativci. Další britská strana, liberální demokraté, atomovou energii odmítá.

Blair obhajuje stavbu nových elektráren dvěma hlavními argumenty - hrozícím nedostatkem energie a bojem s globálními změnami klimatu. Na ostrovech je nyní v provozu 12 elektráren, které pokrývají pětinu tamní energetické spotřeby. S výjimkou jediné ale budou všechny uzavřeny do roku 2023.

To by podle Blaira vedlo k „dramatickému rozchodu“ s britskými snahami o snižování skleníkových plynů, k čemuž se země zavázala ratifikací kjótského protokolu. Kdyby vláda současné reaktory nahradila uhelnými elektrárnami, emise oxidu uhličitého by se zvýšily o čtyři až osm procent.

„Pokud nepřijmeme tato dlouhodobá rozhodnutí nyní, dopustíme se vážného porušení našich povinností vzhledem k budoucnosti této země,“ citoval šéfa britské vlády deník The Guardian.

Británie by se navíc stala příliš závislou na plynu. Její vlastní těžba již zřejmě překročila svůj vrchol a v příštích desetiletích bude klesat. V této situaci by se země až z 90 procent stala závislou na dovozech z Ruska, Afriky a Blízkého východu. Vedle stavby nových elektráren ale premiér zmínil i zvýšení investic do obnovitelných zdrojů a snahu o větší energetickou účinnost výroby.

Nové elektrárny do roku 2017

Na Blairova slova hned zareagovali zástupci atomového průmyslu. Francouzská společnost Areva se nechala slyšet, že je připravena v Británii postavit reaktory nové generace, které by mohly začít zásobovat energií v roce 2017. Na nahrazení současných dosluhujících elektráren by přitom bylo potřeba postavit šest až deset nových.

Blairova slova vyvolala podle očekávání tvrdou kritiku ze strany většiny ekologů. „Radši než by podpořil bezpečné řešení, chce utrácet ještě více peněz daňových poplatníků za zdiskreditovaného jaderného dinosaura,“ řekl listu The Independent šéf nevládní organizace Děti země Tony Juniper. Kriticky vystoupil i Blairem odvolaný ministr životního prostředí Elliot Morley, podle něhož kvůli investicím do atomových reaktorů nezbudou peníze na podporu obnovitelných zdrojů.

Britská veřejnost je v této otázce rozpolcená. Podle posledního průzkumu agentury Mori by nové elektrárny podpořilo 60 procent Britů, ale jen do doby, než budou vyvinuty obnovitelné zdroje energie.

Zdroj: Lidové noviny

zpět na úvodní stránku