Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2006

Postaví Turecko jadernou elektrárnu?

Rusko a Turecko vedou jednání k obnovení spolupráce v energetice. Na jednání expertních skupin a vládních představitelů obou zemí v Moskvě ruská strana zveřejnila jejich zájem na svou účast v projektech na Balkáně. Turecko se připravuje již po několik let zahájit stavbu jejich první jaderné elektrárny a ruský Atomstroyexport jim nabídl, že je připraven tuto investici realizovat. Rusko deklaruje svoje zkušenosti z Bulharska a toto jim dává určitou výhodu před jinými dodavateli. Ruský dodavatel paliva TVEL uzavřel nedávno kontrakt s JE Kozloduj a ruská energetická společnost UES (United Energy Systems) projevuje zájem se účastnit tenderu na výstavbu nové JE Belene. Turecký tisk minulý týden zveřejnil záměry vlády postavit v nejbližších letech 3 jaderné bloky na pobřeží Černého moře. První blok by se měl začít stavět dle tisku v roce 2007.

Jaderné spojenectví Japonska a Indie

Na konferenci japonského průmyslového jaderného fóra (JAIF) vystoupil Generální ředitel NPC (Nuclear Power Corporation of India) p. Jain a naléhal na vytvoření úzkého spojenectví mezi Indií a Japonskem v jaderně energetickém průmyslu. Indie má zájem spolupracovat především v oblasti řízení, provozu a žádá dodávky jaderného zařízení. Tato spolupráce dosud bohužel příliš nefunguje a p. Jain apeloval na JAIF, aby pomohli tomuto procesu sbližování. Indie má ambice a plány postavit v příštích 10 letech 40 000 jaderných MWe. Současná politická situace a veškeré diplomatické úsilí směřuje k obnovení obchodních vztahů Indie s USA, Čínou, Ruskem, EU a Japonskem, tedy především zeměmi, které se mohou významně podílet na rozvoji indického jaderného průmyslu. V současnosti je v Indii v provozu 15 jaderných reaktorů a 8 dalších se staví. Včetně rychlého breederu 470 MWe v Tamil Nadu, který bude používat uran-plutonium mix palivo a thoriový záchytný obal na výrobu U-233. Tento nový jaderný blok má pomoc Indii využít jejich významné zásoby thoria.

Kontrakt na palivo pro ETE podepsán

Agentury oznámily, že ČEZ podepsal kontrakt s ruskou společností TVEL na dodávku jaderného paliva pro oba bloky JE Temelín. Doposud používala JE Temelín palivo americké společnosti Westinghouse. Představitelé TVEL zveřejnili, že se jedná o kontrakt na 10 let a bude dodáno cca 400 tun jaderného paliva. První dodávka JP z Ruska má dojít koncem r. 2009. Palivo se bude vyrábět v Mashinostroitelnom zavodě nedaleko Moskvy. JP firmy TVEL se používá v 76 jaderných výrobních blocích ve světě, což představuje asi 17 % světového trhu a dále v 30 výzkumných reaktorech v 13 zemích.

Technologické centrum pro pokročilé typy reaktorů

Firma General Electric – Nuclear Energy (USA) již koncem minulého roku zahájilo výstavbu technologického centra pro pokročilé typy reaktorů ve Wilmingtonu, státu Severní Karolína, kde sedí Centrála vedení firmy. Po jeho dokončení v 11/2006 zde má pracovat cca 200 inženýrů, manažerů projektů a podpůrného personálu, kteří budou pracovat na technologiích reaktorů pokročilého typu. Centrum bude investice v hodnotě 77 mil. USD. Jeden z těch projektů, kterým se budou zpočátku věnovat je jejich ESBWR - pokročilý ekonomický zjednodušený varný reaktor (Generace III+). Americký energetický trh se intenzivně připravuje na výstavbu nových jaderných bloků. Několik energetických společností již požádalo NRC (jaderný dozor) o předběžná povolení k přípravě staveniště. Požadavek na konkrétní projekt výstavby a provozu reaktoru však zatím uplatněn nebyl (očekává se v 2007-2008).

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku