Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2006

Tony Blair podporuje výstavbu nových jaderných elektráren

Premiér Tony Blair se aktivně zapojil do kampaně za obnovu jaderné energetiky ve V.B. s několika veřejnými vystoupeními na toto téma. Řekl, že současná britská vláda prosazuje energetiku založenou na rozvoji obnovitelných zdrojů, zvýšení účinnosti a ekonomického využívání elektřiny a na rozvoji a stavbě nových jaderných bloků. Analýzy říkají, že pokud by se země touto cestou nevydaly, tak hrozí významný nárůst globálního oteplení a pro V.B. hrozí ohrožení energetické bezpečnosti a nezávislosti. Do roku 2025, pokud by se současná politika nezměnila, tak by vznikl ve V.B. dramatický rozdíl mezi cíly a závazky na snížení výpustí CO2 a jiných skleníkových plynů. Dále by se změnila energetická závislost země ze současných cca 20% na 80% závislost na dodávce energií ze zahraničí. Otázky energetiky se dostávají takto na vrcholné pozice zájmu ve V.B. a na celém světě.

První jaderný blok v Austrálii?

Premiér p. John Howard rozvířil debatu na téma stavby prvního jaderného reaktoru v Austrálii. Řekl, že nyní žijeme v poněkud jiném světě než tomu bylo před několika lety, ne pouze proto že ceny ropy raketově stoupají (což je důležitý faktor ve světě energetiky), ale i proto, že JE jsou stále čistější a zelenější než ostatní energetické zdroje. Pan premiér je přesvědčen, že jaderná energetická scéna se v Austrálii významně změní . (NucNet News, 106/06, 22 May 2006)

Indický projekt tlakovodního těžkovodního reaktoru

V Indii se právě spouští JE Tarapur-3 (PHWR, 540 MWe). Jedná se o vlastní indický projekt tlakovodního těžkovodního reaktoru. JE dosáhla prvního kritického výkonu 21.května 2006 a dle plánu má být připojena do sítě v červnu 2006. Pokud půjde vše hladce, tak komerční výroba elektřiny do sítě začne v červenci 2006.

Náhrada Leningradské JE

Ruská federální agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že od příštího roku 2007 zahajuje výstavbu dvou nových jaderných bloků jako záměnu Leningradské JE. Tyto nové bloky mají postupně nahradit stávající 4 x 1000 MW bloky RBMK Leningradské JE, které končí svoji životnost v 2019-2026 . Tento program počítá s celkem 6 novými jadernými bloky v celkové hodnotě investic cca 7,7 miliard EUR. Jaderné bloky mají být postaveny na území Výzkumného ústavu pro technologie – NITI (imeni A. P. Alexandrova) – sousedí s Leningradskou JE, jenž se podílí na projektování a testování technologických celků jaderné energetiky a pohonných j. reaktorů. Má se jednat o vylepšené jaderné bloky VVER 1000+. Rusko je připraveno během příštích 24 let investovat do jaderné energetiky okolo 54 miliard EUR a postavit 40 nových jaderných bloků.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku