Britský jaderný průmysl láká nové odborníky – šanci uspět mají i Češi

Nedostatek odborných pracovních sil může v Británii zpomalit plány na rozebrání starých a výstavbu nových jaderných elektráren. Jaderný průmysl se obává, že světová renesance jaderné energetiky problém ještě zvýrazní, láká tedy zahraniční odborníky na vysoké platy a nadstandardní odměny.

Británie v příštích desetiletích plánuje vyřadit z provozu stará jaderná zařízení. Zároveň se současná vláda kloní k možnosti výstavby desítky nových jaderných reaktorů – zájem o licenci již projevilo několik evropských společností včetně E.ON či RWE. Největší odborová organizace jaderného průmyslu Prospect však varuje, že v zemi není dostatek jaderných odborníků. „Chybí nám školení pracovníci, od řemeslníků po vysokoškoláky,“ říká tajemník Prospectu Mike Graham. Podle něj situaci zavinil negativní postoj veřejnosti k jaderným elektrárnám a laxní přístup vlády k dlouhodobému energetickému plánování. Jaderný průmysl nebyl vnímán jako atraktivní obor a zájem o studium byl jen minimální.

Vztah k jaderné energii přehodnotila Británie až v letošním roce, když vyšla najevo nereálnost naplnění závazků Kjótského protokolu ohledně vypuštěných skleníkových plynů jen s pomocí obnovitelných zdrojů. Premiér Tony Blair minulý měsíc vyzval vládu, aby nad výstavbou nových jaderných zdrojů vážně uvažovala. Plánovaný projekt pěti dvoj-reaktorů by vytvořil tisíce nových pracovních míst a zároveň by snížil negativní dopad z vyřazování starých elektráren z provozu. Asociace jaderného průmyslu (NIA) sdružující 120 firem však varuje, že současní odborníci budou během příštích deseti let odcházet do penze a je nutné je nahradit novou generací, zvláště v oblasti projektování, bezpečnosti a licencování. Podle některých odhadů bude britský jaderný průmysl potřebovat na 2000 absolventů ročně, aby zajistit hladký průběh plánovaných aktivit. Několik univerzit proto plánuje otevřít v příštím roce nové obory v oblasti jaderného inženýrství. Navíc se Británie potýká s celkovým úbytkem technických oborů na středních a vysokých školách. Například počet studentů elektroniky a elektrotechniky se v Británii během posledních dvou let snížil o třetinu, což vedlo některé firmy včele s Rolls-Royce k přeložení výzkumných a vývojových pracovišť do zahraničí.

Poptávku po odbornících chce britský jaderný průmysl částečně pokrýt i zahraničními uchazeči. Už nyní firmy lákají nové zaměstnance nástupními prémiemi ve výši až GBP 10.000 (asi 400.000 korun) a nabídkou nadstandardních platů i výhod. Česká republika má ve vzdělávání jaderných odborníků půlstoletou tradici, šanci uspět tedy mají i Češi. Již nyní část absolventů odchází do Německa, které se potýká se stejným problémem jako Britové. V roce 2001 v Německu neabsolvoval jediný jaderný inženýr. Kancléřka Angela Merkelová, vystudovaná fyzička, dokonce nedávno vyjádřila obavy nad hrozící ztrátou pověsti Německa jako světového leadera v oblasti průmyslové inovace (např. německý Siemens dodává jaderné komponenty do elektráren na celém světě). Děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) Miroslav Čech se domnívá, že poptávka po jaderných odbornících v budoucnu ještě vzroste. Podle statistiky FJFI dokončilo v loňském roce vysokoškolské studium na fakultě 146 posluchačů, z toho 7 na Katedře jaderných reaktorů. V letošním roce se Katedra jaderných reaktorů může již pochlubit 7 novými absolventy doktorandského studia. Kromě odborníků v případě výstavby nových elektráren může v Británii jadernému průmyslu chybět i nekvalifikovaná síla. V době, kdy se předběžně počítá se začátkem prací totiž budou na plno probíhat přípravy na londýnské Olympijské hry 2012. Podle výpočtů NIA bude plánovaná výstavba deseti reaktorů vyžadovat asi 2400 pracovníků na staveništi a asi 4000 ve výrobě. Češi mají na britský pracovní trh volný přístup, někteří tedy šanci na výdělek mohou využít.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku