Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2006

Reaktory Candu v Argentině

Kanadská společnost AECL podepsala memorandum s argentinskou energetickou společností Nucleoelectrica a státním úřadem pro jadernou energetiku o podpoře a spolupráci v jaderně-energetické oblasti. Dohoda obsahuje mj. vypracování přípravné studie pro výstavbu nových energetických bloků Candu v Argentině. V současnosti jsou v zemi dvě JE Embalse a Atucha-1 (Atucha-2 je stále ve výstavbě) - obě typu PHWR, tzn. že Argentina je silně orientovaná na těžkovodní reaktory a má v této oblasti vybudovanou infrastrukturu, vč. vědy a výzkumu, výroby těžké vody, jaderného paliva a části technologického zařízení. AECL získává touto dohodou také příležitost se významně podílet na obnově JE Embalse a na dalším rozvoji jaderné energetiky v Argentině.

EPR pro americký trh

Energetická společnost Constellation Energy (US) a EdF podepsali memorandum of understanding (MOU) na vývoj a spolupráci při výstavbě amerického ekvivalentu reaktoru EPR, který Areva speciálně připravila pro americký trh. Zde v Americe se nazývá US EPR (Evolutionary Power Reaktor), ale plně vychází ze základního konceptu EPR, jenž se staví např. v Olkiluoto ve Finsku. Obě společnosti předpokládají spolupracovat v technické oblasti, výměně inženýrů, technické dokumentace a asistenčních služeb. Dále dohoda nabízí prozkoumání příležitostí pro další rozvoj jádra v USA. Již v září 2005 založili Constellation Energy a Areva Inc. v USA dceřinnou společnost UniStar Nuclear, která je součástí francouzské Areva Group a je zaměřená na výstavbu a provoz nových bloků EPR v USA – tzv.dodávky na klíč.

Švédské regiony soutěží o úložiště

Švédské regiony v okolí JE soupeří o výstavbu trvalých úložišť použitého paliva a radioaktivních odpadů. Na osmi vybraných lokalitách ve Švédsku byly provedeny studie podmínek výstavby hlubinných úložišť na vysoce Ra odpady a použité palivo. Dvě z nich jsou lokality stávajících jaderných elektráren Oskarshamn a Forsmark, kde již dříve volili občané, že by chtěli, aby se zde toto úložiště zbudovalo. Výzkum charakteristik žulových podloží ukázal, že obě tyto místa jsou pro výstavbu vhodná a na obou probíhá další příprava (provádí firma SKB). Současný průzkum veřejného mínění ukazuje, že 79 % obyvatel v Oskarshamn a 73 % v Forsmark podporuje tuto stavbu v blízkosti jejich bydliště.

Nový předseda Řídící rady TVEL

Šéf kanceláře prezidenta V. Putina p. Sergei Sobyanin byl potvrzen do funkce předsedy Řídící rady společnosti TVEL, výrobce jaderného paliva pro reaktory. Dle vedoucích představitelů ruského jaderného průmyslu to je výrazem vysoké pozornosti, kterou vedení Ruska věnuje jádru. Palivo z TVELu se dodává do 76 jaderných energetických bloků na světě (17 % světového trhu) a do 30 výzkumných reaktorů v 13 zemích.

Kdo postaví novou JE v Bulharsku?

Vítěz nabídkového řízení pro výstavbu JE Belene by měl být určen do 1. srpna 2006 a kontrakt podepsán do konce letošního roku. Šéf bulharské společnosti NEC (National Electricity Company) p. Lubomír Velkov řekl, že přípravy výstavby nové JE pokračují dle dohodnutého hmg. V nabídkovém řízení již zůstaly pouze dva subjekty: jednak konsorcium vedené českou Škodou a druhý dodavatel ruský Atomstroyexport.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku