Rusko připravuje vznik gigantické jaderné firmy

Průmysl jaderné energetiky v Rusku se v nejbližší době sjednotí do jedné, supersilné, státem vlastněné firmy, která bude zahrnovat veškeré „jaderné činnosti“ – od těžby uranu až po výstavbu jaderných elektráren. Cílem centralizace všech jaderných podniků je zvýšení konkurenceschopnosti ruského jaderného průmyslu v době, kdy svět zažívá renesanci jaderné energetiky.

Začátkem letošního června schválil ruský prezident Vladimír Putin plán na centralizaci všech podniků působících v civilním jaderném sektoru do jediné tržně orientované společnosti podle vzoru francouzské Arevy. Již koncem minulého měsíce pak projekt získal konkrétnější obrysy: bude vytvořena státní společnost Atomprom, která spojí šest doposud rozdrobených polostátních podniků do jediného. Stát tak získá kontrolu nad kompletním uranovým cyklem, od těžby, přes obohacování a výrobu paliva, až po výrobu jaderných komponent a výstavbu elektráren. Předseda Rosatomu (Ruská jaderná agentura) Sergej Kyrijenko plány na vytvoření jaderného gigantu vítá: „Svět prožívá jadernou renesanci a my chceme být u toho,“ sdělil agentuře Reuters. Podle Kyrijenka bude Atomprom konkurovat zavedeným globálním společnostem, jako jsou německý Siemens či japonská Toshiba: „Potřebujeme vytvořit jednotnou strukturu podobnou té jejich a potom je předčít,“ řekl.

Vytvoření Atompromu je součástí Putinova plánu na restrukturalizaci jaderného sektoru, která by měla být dokončena v roce 2007. Nový jaderný gigant v sobě pravděpodobně spojí tři ruské těžaře uranu Priargunsk, Khiagda a Dalur (poslední dvě spadají pod společnost TVEL) a dva zahraniční se společnou majetkovou účastí (v Kazachstánu a Uzbekistánu), ruského výrobce jaderného paliva TVEL, společnost Tenex obchodující s uranem, výrobce jaderných reaktorů Atomstrojexport a operátora jaderných elektráren Rosenergoatom. Od nového uspořádání si Rusko slibuje také rychlejší a efektivnější navýšení podílu jaderné energie z dnešních 16 až na 25 procent v roce 2020. V současnosti je v Rusku v provozu 31 reaktorů, dalších 6 reaktorů se staví.

Nově vzniklá společnost Atomprom se bude chtít prosadit na světovém trhu a získat přední postavení mezi dodavateli jaderných elektráren a jaderného paliva. Během příštích třiceti let plánuje Rusko postavit na 60 jaderných elektráren po celém světě a zároveň do nich jako součást smluvních podmínek dodávat palivo. Podle některých odhadů by ruské palivo mohlo soupeřit až o padesátiprocentní podíl na americkém trhu, pokud Washington vstup na domácí trh povolí. Již nyní rozbíhá Rusko jednání s britsko–australskou společností BHP Billiton a kanadskou Cameco Corporation, což jsou světoví lídři v těžbě uranu, o navýšení těžebních kvót. Jednou z překážek ovšem mohou být australské a kanadské zákony, jež dovolují dodávat uran jen pro civilní využití. Některé z ruských jaderných závodů totiž kombinují vojenské i civilní zakázky. Pokud chce Rusko v jednání uspět, bude muset ještě vyřešit situaci legislativně rozdělením závodů na pouze vojenské či pouze civilní.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku