Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2006

Stavba EPR ve Francii zahájena

Elektrárenská společnost EdF zahájila stavbu nového jaderného bloku typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor) ve Flamanville. Příprava staveniště bude probíhat průběžně až do první poloviny r. 2007 a první betonářské práce se mají rozjet dle hmg. koncem příštího roku 2007. EdF doufá, že do této doby obdrží oficiální souhlas příslušného ministerstva (formou Vyhlášky), který bude garantovat stavebně-provozní licenci na tento reaktorový blok o výkonu 1630 MWe. Jaderný blok ve Flamanville 3 se má dle plánu uvést do komerčního provozu v březnu 2012.

Mitsubishi pracuje na licenci US-APWR

Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries Ltd (MHI) zahájila proces zpracování žádosti k americkému jadernému dozoru NRC pro certifikaci jejich nového typu jaderného reaktoru s označením US-APWR. Společnost MHI připravuje tento nejmodernější japonský jaderný blok pro americký trh. Vychází z původního osvědčeného projektu APWR 1538 MWe použitého pro japonské bloky Tsuruga-3 a 4 a pro Ameriku je tento rozpracován na výkon 1700 MWe. Uplatněné modifikace zvýšily tepelnou účinnost reaktoru na 39% a snížily dobu výstavby o cca 20%. Ekonomika provozu bloku byla zvýšena mj. i větší výrobní kapacitou. Dle plánu má být žádost oficiálně podána do r. 2008 a do r. 2011 počítají s udělením licence NRC. Kromě toho HMI vytvořila ve Washingtonu DC svou 100% dceřinnou společnost (MNES), která se má starat o řádné obdržení požadované licence v USA a také zajišťovat velké dodávky zařízení, včetně obnovy větších technologických celků pro americké JE.

První JE v Bělorusku

Vláda Běloruska schválila pracovní plán na výstavbu první JE v zemi. Tento plán vypracovala Národní vědecká akademie (NAS) a je v něm uvažováno s výstavbou jaderné elektrárny o výkonu 2000 MWe (2 x 1000 MW) v lokalitě Gomel nebo Mogiljov, případně v západním Bělorusku. Hodnota projektu je odborně odhadována na 2,2-2,6 miliard USD, včetně pětileté zásoby jaderného paliva. Dodavatel paliva má být zodpovědný za nakládání s tímto palivem. Celý projekt poměrně spěchá a projektová příprava má proběhnout během příštích dvou let. Předpokládané zahájení výstavby má být v roce 2008-2010 a její dokončení v r. 2015. Běloruský parlament schválil v roce 1998 10 leté moratorium na výstavbu jaderných elektráren, jenže nová situace v energetice vyvolává politickou podporu výstavby nových jaderných zdrojů.

Nová ruská státní organizace Atomprom

Rusko plánuje celkovou reorganizaci svého jaderně energetického průmyslu. Dle předsedy Federální agentury pro atomovou energii Rosatom p. Sergeje Kirijenka se má vytvořit jediná státní organizace s názvem Atomprom, která bude zahrnovat veškeré zařízení a celý majetek ruského jaderně-energetického průmyslu. Bude zde vytvořena i nová divize Atompromu, která má zahrnovat těžbu a nakládání s uranovou rudou, vč. závodů Prijargunský, Chiagda a Dalur, stejně jako dva podniky se společnou majetkovou účastí v Kazachstánu a Uzbekistánu. Obohacování a zpracování uranu bude odděleno od těžby. Nová organizace Atomprom bude zahrnovat i společnost TVEL.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku