Rakousko mohou postihnout blackouty

Z vývozce elektřiny se naši jižní sousedé stali chronickými dovozci. Čtyřicet procent jí nakupují v Česku.

Ani mimořádná podpora obnovitelných zdrojů, zejména větrné energetiky, nestačí trvale rostoucí spotřebě elektřiny v Rakousku. Loni činil čistý dovoz 2,8 miliard kilowatthodin, tedy množství odpovídající zhruba čtyřem procentům domácí výroby. Do roku 2020 to bude desetkrát více, uvedl rakouský týdeník Economy.

V roce 2001 se Rakousko poprvé změnilo z čistého vývozce v čistého dovozce elektřiny, přestože za posledních deset let se v zemi investovalo do výstavby nových zdrojů a vedení 5,7 miliardy, respektive 5,5 miliardy eur, upozorňuje týdeník. V roce 2003 byly kvůli horkému létu značnou dobu mimo provoz vodní zdroje, které se na rakouské výrobě proudu podílejí téměř dvěma třetinami. Čistý dovoz tehdy vzrostl až na 5,6 miliardy kWh, uvádějí rakouské statistiky. Z Česka, které se na rakouském importu podílelo 40 procenty, přišlo v onom roce 7,6 miliardy kWh.

Svaz rakouských energetických společností (VEÖ) odhaduje, že zemi budou vbrzku chybět elektrárny o výkonu 3000 megawattů, tedy tří temelínských bloků. Elektrárenské firmy už vytahují ze šuplíků dlouhá léta odkládané projekty nových zdrojů. „Aby se pokryla rostoucí rakouská spotřeba proudu, musela by se každých 15 měsíců spouštět čtyřsetmegawattová elektrárna (o výkonu jednoho dukovanského bloku – pozn. red.) anebo každých sedm měsíců jedna vodní velikosti freudenauské na Dunaji u Vídně,“ konstatuje Herbert Schröfelbauer, šéf Austria Hydro Power, dceřiné společnosti největší rakouské elektrárenské firmy Verbund.

Třem hlavním evropským vývozcům – Německu, Francii a Česku – bude do roku 2020 scházet podle odhadů VEÖ téměř 480 miliard kilowatthodin. I kdyby však disponovali trvale dostatkem proudu, nebude na jeho dopravu do Rakouska (a k dalším dovozcům) stačit kapacita přenosových vedení. V Rakousku se tak dá očekávat další výrazné zdražování elektřiny, přičemž vyloučena není ani možnost blackoutů, naznačuje Economy. A VEÖ dodává, že v celé Evropské unii budou v roce 2030 chybět elektrárny o výkonu 750 tisíc megawattů (v přepočtu 750 temelínských bloků – pozn. red.). Pokud se postaví, přijdou elektrárenské společnosti, a tedy i spotřebitele, na více než bilión eur (přes 30 ročních rozpočtů České republiky).

Pokud by Rakousko hodlalo nahradit všechny nynější energetické zdroje obnovitelnými, stálo by to desítky miliard eur. Technicky a zejména ekonomicky je to nereálné, uvádí VEÖ. Celkové zvýšení výrobních cen by při dnešní produkci 66 miliard kWh činilo nejméně 330 miliónů eur.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku