Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2006

Finanční pobídky pro stavbu nových JE v USA

Americký úřad pro energetiku (DOE) zveřejnil konkrétní finanční pobídky pro potenciální investory do stavby nových jaderných energetických bloků. Tyto finanční pobídky již byly rámcově zakotveny v Energetické politice USA, vydané v roce 2005. Jedná se o pojištění případných rizik, které bude pokrývat náklady spojené s možným zdržením výstavby JE v souvislosti s činností jaderného dozoru nebo případnými soudními spory, které nevznikly vinou investorů. Jde o částku v hodnotě 2 miliard USD z federálního rozpočtu, na jejíž poměrnou část budou mít nárok ty soukromé společnosti, které postaví v USA prvních šest nových jaderných bloků. První dva bloky po 500 mil. USD a další čtyři po 250 mil.USD. Těmito významnými finančními pobídkami chce vláda USA nastartovat proces výstavby nových jaderných bloků v zemi.

Konsorcium pro dodávky komponent nových JE v USA

Energetická společnost Constellation Energy a francouzská Areva založili společnost UniStar, která má být dodavatelem základních komponent pro nové jaderné elektrárny v USA. První zakázky a obchodní kontrakty se již rozjely. UniStar objednala 44 velkých výkovků u firmy BWX Technologies v Indianě a Chalon-St Marcel ve Francii - pro výrobu tlakových nádob a parogenerátorů nových JE.

Příprava výstavby dvou nových bloků ABWR v USA

Společnost General Electric (GE) podepsala dohodu s NRG Energy Inc., provozovatelem JE South Texas, na přípravu výstavby dvou nových bloků ABWR. Na této lokalitě jsou v současnosti již dva bloky 2x 1280 MW, PWR. Obě společnosti zahájily přípravu na licencování výstavby a provozu těchto dvou nových bloků. Samotný projekt GE - ABWR má licenci od NRC již od r.1997.

Finanční pobídka pro výstavbu 3. bloku JE Calvert Cliffs

Místní vláda ve státu Maryland schválila finanční pobídku pro výstavbu třetího bloku JE Calvert Cliffs, společnosti Constellation Energy, úvěrem ve výši 50 % daně z nemovitostí po dobu 15 let. Místní vláda očekává, že další jaderný blok na lokalitě Calvert Cliffs přinese velký nárůst pracovních míst, daňových příjmů do jejich státního rozpočtu a pokryje rostoucí požadavky na energii způsobem, který je bezpečný a používá bez emisní technologie. Pouze v roce 2006 JE Calvert Cliffs přispěla do státního rozpočtu na daních 15,5 mil.USD a společně s dalšími charitativními činnostmi významně ovlivňuje život lidí, společnosti, organizací a životního prostředí v regionu. Společnost UniStar uvažuje s touto lokalitou pro stavbu dvou bloků US EPR.

Tendr na výstavbu JE Belene

Ministr pro ekonomiku a energetiku p. Rumen Ovčarov varuje, že současný tendr na výstavbu JE Belene bude zrušen, v případě, že uchazeči nepředloží lepší nabídky. Kromě lepší ceny bulharská energetická společnost Bulgaria’s National Electric Co (NEC) žádá i kratší dobu výstavby, než oba rivalové nabízí. Jde o skupiny vedené ruským Atomstroyexportem a českou Škodou.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku