Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2006

Plán výstavby nové jaderné elektrárny ve Švýcarsku

Společnost Axpo Holding AG – mezinárodní společnost se sídlem ve Švýcarsku, začala připravovat stavbu nové jaderné elektrárny. V současné době zkoumají různé možné lokality, ale dosud žádnou konkrétní definitivně nevybrali. Cílem této společnosti je postavit JE v letech 2025-2030, vzhledem k očekávanému deficitu v tomto období. Studie, které společnost zpracovala již v roce 2004 došla k závěru, že varianta nového jaderného bloku je „životaschopná“ ze všech hledisek. Politicky je pro stavbu ve Švýcarsku podpora, strana SVP (The Swiss People’s Party), která je součástí vládní koalice, má stavbu JE dokonce ve svém programu. Kromě varianty stavby bloku v lokalitách stávajících JE: Beznau, Muhleberg, Leibstadt a Fosgen se však hledají a zkoumají i jiné možnosti. Axpo v současné době vlastní provozovatele dvou JE Leibstadt a Beznau (EGL a NOK).

Dostaví ENEL Mochovce?

Italská společnost ENEL, majoritní vlastník společnosti Slovenské elektrárně SE, v současné době zvažuje dostavbu JE Mochovce 3 a 4, konečné rozhodnutí má padnout v prvé polovině r. 2007. Dle podmínek kupní smlouvy nebyla dostavba Mochovců do ní nakonec zahrnuta, ale místo toho zde existuje závazek investovat do SE cca 2 miliard EUR v horizontu několika let. ENEL počítá s tím, že dostane od slovenské vlády blíže neurčené finanční výhody (jistou koncesi), pokud zde budou investovat, ale tato nebyla zatím ze strany vlády SR nijak blíže určena. Vše bude záležet až na rozhodnutí ENEL kolem dostavby Mochovců.

Souboj o stavbu JE Belene vrcholí

Rusko a Francie finančně podpoří stavbu JE Belene, pokud v tendru na dodavatele stavby zvítězí aliance Atomstroyexport/Areva/Siemens. Prezident Atomstroyexportu p. Sergej Šmatko řekl, že ruská vláda připravuje vyhlášku, která má podpořit půjčky pro výstavbu této jaderné elektrárny. Konkurentem v tendru je jim Skoda Alliance vedená českou Škodou JS, která je dnes již součástí ruského komplexu OMZ. Oba soupeři tendru v současnosti snižují cenu a dobu výstavby. V této souvislosti Atomstroyexport prodal v současnosti původní originální velké komponenty zařízení JE, které byly již dlouho uskladněny na lokalitě Belene zpět do Ruska na stavbu nového 4. bloku Kalininské JE (VVER 1000).

Příspěvek na dokončení rozestavěné JE Lungmen

Taiwanská vláda nakonec odsouhlasila dodatečný finanční příspěvek ve výši 1,37 miliardy USD na dokončení rozestavěné JE Lungmen. Energetická společnost Taiwan Power Co pohrozila, že pokud příspěvek nedostane, tak od dostavby ustoupí. Z této částky 220 milionů USD bude sloužit jako kompenzace společnosti Taiwan Power Co za ztrátu, kterou utrpěla politickým rozhodnutím, na základě kterého byla tato stavba v říjnu 2000 zastavena. Dostavba JE Lungmen (2 x 1350 MWe, ABWR) se tedy opět rozjíždí a dle předpokladů má být 1. blok uveden do provozu v r. 2009 (s 3 letým zpoždění za původním termínem). Stavba dvou jaderných bloků se takto velice prodražila a očekávané náklady dosáhnou dle současných kalkulací hodnoty 7,1 miliardy USD.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku