Jaroměřické peníze z větru

Karlovarská společnost Global podala zastupitelstvu Jaroměřic nad Rokytnou žádost o projednání možnosti výstavby větrného parku poblíž města. To je informace, která dnes už nikoho příliš nevzruší. V současnosti je u nás v provozu dvaapadesát větrných elektráren a v desítkách obcí se jedná o výstavbě dalších.

Pro občany Jaroměřic je jistě zajímavější informace o nabídce finanční kompenzace, kterou firma městu nabízí. Je to 1,5 milionu korun za každou postavenou elektrárnu a dále potom jeden haléř z každé vyrobené kilowatthodiny. Půldruhého milionu jistě není dostatečná cena za problémy, které jsou s výstavbou větrné elektrárny spojeny. Ještě mnohem horší je však nabídka příspěvku za vyrobenou kilowatthodinu. Jaroměřičtí zastupitelé by si měli udělat, a jistě udělají, tento jednoduchý výpočet: v našich podmínkách je roční využití větrných elektráren maximálně patnáctiprocentní což odpovídá provozu přibližně 1300 hodin. Pokud by se u Jaroměřic postavily větrníky o jednotkovém výkonu 2 megawatty (takový výkon mají turbíny u Pavlova), vyráběly by každý ročně maximálně 2,6 milionů kilowatthodin, což by při nabídnuté výši příspěvku znamenalo 26 tisíc korun ročně z jedné turbíny do městské pokladny. Posouzení, zda je to pro město s ročním rozpočtem více než 50 milionů korun zajímavá částka, nechám na ctěném čtenáři.

Každá obec by měla pečlivě zvažovat, zda je nabídka firem, které chtějí stavět v okolí větrné elektrárny, výhodná. Mnohem výhodnější, než se spoléhat na jednorázové kompenzace a odvody z vyrobené kilowatthodiny, je spolupodílet se na investici a následně pak získávat část z výnosů za prodej elektřiny.

Zdroj: MF Dnes, Daneš Burket

zpět na úvodní stránku