Václav Klaus otevřel nový sklad použitého paliva v Dukovanech

V pondělí 16.10. zahájil prezident ČR Václav Klaus, předsedkyně SÚJB Dana Drábová a generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Martin Roman zkušební provoz nového meziskladu použitého jaderného paliva v Dukovanech. Při této slavnostní události rozdal ČEZ 20,2 miliony korun.

Nejvíce dostaly obce na jejichž katastru Jaderná elektrárna Dukovany leží:

Obec Rouchovany 8 milionů Kč
Obec Dukovany 5 milionů Kč
Dále obce v pětikilometrové vzdálenosti od JE Dukovany Slavětice, Rešice, Mohelno a Horní Dubňany po 0,5 milionech Kč.

Další významný dar dostala nemocnice Třebíč, a to 5 milionů Kč na nákup nového celotělového tomografu (CT). Nové CT bude sloužit všem občanům spádové oblasti třebíčské nemocnice a bude také pomáhat při zachraňování životů a zdraví občanů nejenom po autohaváriích a jiných úrazech, při nichž je důležité rychlé rozpoznání a lokalizace vnitřních zranění.

Příjemné obdarovávání zahájilo takzvané házení pro dobrou věc, kdy účastníci zahájení provozu házeli oranžové overbally do otevřeného kontejneru CASTOR. První házel pan prezident Václav Klaus. Co míč to tisícikorunový dar pro Domov sv. Antonína Moravské Budějovice nebo Dětský domov v Náměšti nad Oslavou. Celkem se tak naházelo 200 000 Kč.

Někteří tak budou na otevření druhého meziskladu v areálu JE Dukovany dlouho a v dobrém vzpomínat. Nový sklad na 1340 tun postačí na 40 let provozu elektrárny. V závěru slavnosti pan prezident Klaus navštívil také zaplněný mezisklad.

Budova SVP je lehká hala o rozměrech 110 x 35 x 18 m (obestavěný prostor 71000 m3), rozdělená na příjmovou a skladovací část (hala o rozměrech 85 x 35 m). Transport kontejnerů zajišťuje mostový jeřáb o nosnosti 130 t se speciální traverzou.

Příjmová část kromě místností pro personál zahrnuje hlavně místnost pro údržbu kontejneru a malou dozornu. Zde je vyveden monitorovací systém měření tlaku a teploty do měřicí jednotky a rovněž jsou zde vyvedeny všechny kontroly radiační situace. Odtud jsou informace předávány do počítačové sítě elektrárny a na centrální dozimetrickou dozornu, kde směnoví pracovníci provádějí nepřetržitou kontrolu nad stavem kontejnerů.

Skladovací hala umožňuje uskladnění 133 kusů kontejnerů typu Castor 440/84M. Maximální přípustný tepelný výkon na kontejner je 25 kW, běžně se však uskladňuje kontejner s výkonem kolem 18 kW. Chlazení kontejnerů je zajištěno přirozenou cirkulací vzduchu pomocí řad dolních a horních otvorů.

Kontejner Castor váží 93,7 t prázdný a po naplnění cca 114 t, pojme 84 palivových kazet obsahujících použité palivo s maximálním počátečním obohacením 3.82 % váhových uranu izotopu 235. Minimální životnost je 60 roků a cena skladu i s kontejnery přesáhne neuvěřitelné 4 miliardy korun.

Petr Spilka

zpět na úvodní stránku