Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2006

Kazachstán bude členem Centra pro jaderný palivový cyklus

Ruský prezident Putin oznámil, že Kazachstán se připojí k ruské iniciativě založení mezinárodního Centra pro jaderný palivový cyklus v Rusku, které bude poskytovat jaderné palivo a know-how zemím, které budou chtít využívat jadernou energetiku a nebudou mít vlastní jaderný průmysl ani palivové zdroje. Toto Centrum bude provozovat pod dohledem MAAE ve Vídni.

Toshiba dokončuje akvizici Westinghouse

Japonská společnost Toshiba Corp. oznámila splnění všech nezbytných požadavků jaderných dozorů a předepsaných kontrol, jak v USA, tak i pro EU v souvislosti s jejich akvizicí firmy Westinghouse. Toshiba je nyní ve fázi dokončování náležitostí kontraktu, nezbytných k provedení transakce od současného vlastníka Westi firmy BNFL. Dokončení akvizice se předpokládá do konce tohoto měsíce (říjen 2006). Firma také oznámila, že uzavřela startegické partnerství s americkou Shaw Group a japonskou Ishikawajima-Harima Heavy Industries Co Ltd (IHI), kteří se stávají podílníky Westinghouse (Toshiba 77 %, Shaw 20 % a IHI 3 %).Toshiba zaplatila za Westi částku 5,4 miliard USD.

Švédská vláda bude uvažovat o navýšení energetické kapacity v jádře

Premiér nové švédské vlády p. Fredrik Reinfeldt vydal několik prohlášení ohledně nové jaderně-energetické politiky jeho země. Zaprvé, že až do roku 2010 se nebude naplňovat strategie vyřazování JE (phase-out), kterou nastoupila předešlá vláda. Politické rozhodnutí má padnout až po tomto termínu. Za druhé, že se nebude obnovovat provozní licence pro vyřazené dva bloky JE Barseback (2x 600 MWe) a za třetí, že se nebude zahajovat až do r. 2010 žádná nová stavba JE. Nicméně, dle jeho slov, bude vláda uvažovat o navýšení energetické kapacity v jádře. Pan Reinfeldt je v čele koaliční vlády Aliance pro Švédsko, stran, které vyhrály letos v září volby a otázky jaderné energetiky byly mezi nejcitlivějšími tématy Aliance. Protijaderná pozice Strany středu (člena Aliance) se zmírnila na postoj „ať se průmysl sám rozhodne“. Ve Švédsku je nyní v provozu 10 jaderných bloků a probíhají zde rozsáhlé modernizační programy, jejichž výsledkem má být mj. i nárůst jaderného výkonu, který bude kompenzovat dva odstavené bloky Barseback.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku