Klaus vyzdvihl jadernou energii, zpochybnil globální oteplování

Český prezident Václav Klaus na neformálním summitu Evropské unie ve finském Lahti v debatě o energetické závislosti EU zdůraznil potřebu rehabilitovat další zdroje energie, včetně jaderné. Odmítl přitom dopis britského a nizozemského premiéra varující před riziky globálního oteplování s tím, že jde o "volné výroky" a ne o základ pro diskusi o tomto fenoménu.

Klaus ve svém vystoupení zdůraznil, že diskuse o vnější energetické politice EU musí navazovat na její vnitřní energetickou politiku a na to, jak se využívají další energetické zdroje, například uhelné či jaderné elektrárny.

Vyjádřil podiv nad tím, že až do jeho vystoupení za dvě hodiny debaty o energetické politice nikdo nahlas neřekl slovo jaderná. Podle něj německá kancléřka Angela Merkelová přislíbila, že na příštím neformálním summitu v březnu během německého předsednictví unie "bude věnována vážná debata vnitřní energetické politice".

Jaderná energie je nejlevnější ze všech dostupných forem energie, řekl Klaus na následující tiskové konferenci. Bez ní není šance přežít, respektive můžeme se vrátit k loučím, dodal. S odvoláním na tvrzení vysokého představitele pro evropskou zahraniční politiku Javiera Solany Klaus řekl, že za dvacet let bude ve světě dostavěno asi 100 jaderných elektráren; myslí si, že Evropa nemůže zůstat mimo. Doufám, že se tento názor nedozví pan Bursík před uzavřením volebních místností a nebude mít čas na něj nějak silným způsobem reagovat, řekl Klaus na adresu předsedy Strany zelených Martina Bursíka.

Český prezident zpochybnil dopis premiérů Británie a Nizozemska Tonyho Blaira a Jana Petera Balkenendeho účastníkům summitu, podle něhož se svět do deseti až 15 let dostane kvůli globálnímu oteplování do "katastrofálního bodu zvratu".

Klaus při vystoupení v této souvislosti dal najevo přání, aby "příští diskuse o energetické politice EU... byla vedena na základě racionálních úvah o možných souvislostech energetiky a klimatických změn". "Takové volné výroky, jaké byly použity v tom dopise, to podle mého názoru nejsou," uvedl český prezident.

Posléze na tiskové konferenci řekl, že "to, co se zkratkovitě označuje za globální oteplování, je fatální omyl současnosti".

Podle Klause je třeba nejprve odpovědět na otázku, zda něco takového existuje, a pokud ano, má-li to souvislost s lidskou aktivitou. "A dojde-li k jakémukoli pohybu teplot, který bude v každém případě xkrát menší, než tvrdí někteří nositelé katastrofických zpráv, bude to pro člověka znamenat jakýkoli problém?" zeptal se Klaus.

Uvedl, že neviděl film bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gorea o globálním oteplování Nepříjemná pravda, který na všechny tyto otázky odpovídá kladně. Klaus řekl, že četl jeho knihu a nepotřebuje od něj vidět i film.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku