Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2006

Další dva dodavatelé jaderných technologií vytvořili alianci

Společnosti General Electric (GE) a japonská Hitachi se dohodly na vytvoření společné business aliance. Podobně jako to již učinily nedávno společnosti Westinghouse a Toshiba Corp. a poté Areva a Mitsubishi, nyní se dohodli další dva dodavatelé jaderných technologií na vytvoření společného partnerství. Firma Hitachi dostane po uzavření dohody 40 % akcií v části GE Nuclear a GE naopak získá 20 % podíl na jaderné výrobě v Hitachi Power Systems. Po předběžných jednáních bylo dohodnuto, že obchod se má uzavřít v prvé polovině roku 2007. Obě společnosti počítají s tím , že vytvoří společně největšího dodavatele technologie varných reaktorů BWR a souvisejících služeb na světě. Jedna pobočka společné aliance bude úzce zaměřená na Japonsko (přímo vedená Hitachi) a druhá na ostatní země ve světě (přímo vedená GE).

EdF podepsala dohodu o spolupráci s čínskými společnostmi

Energetická společnost EdF podepsala dohodu o spolupráci s čínskými společnostmi Guangdong Nuclear Power Co. a China Datang Corp na poli jaderné energetiky v Číně. Tato nová dohoda rozšiřuje původní spolupráci mezi EdF a čínskými firmami. EdF je obchodně aktivní v Číně již od stavby tlakovodních reaktorů na JE Daya Bay a Ling Ao, které byly dodány společností AREVA a jenž jsou podobného typu jako ty, které provozuje EdF ve Francii.

SKB bude vyrábět pouzdra na použité jaderné palivo

Švédská společnost SKB pro nakládání s radioaktivními odpady (Svensk KarnBranslehantering AB) podala žádost k jadernému dozoru SKI na povolení k výstavbě závodu na výrobu pouzder na použité jaderné palivo v lokalitě Oskarshamn. Náklady na stavbu se očekávají ve výši 564 mil. USD a závod má stát v blízkosti stávajícího dočasného úložiště na použité palivo, známé jako CLAB. Po dokončení mají obě zařízení provozovat společně. SKB neočekává rozhodnutí státního úřadu dříve než v r. 2009, což je datum, kdy se má začít schvalovat konečné úložiště. Přibližně v tomto období se počítá s vypracováním komplexního ocenění vlivu na ŽP (EIA) celého systému nakládání s použitým palivem ve Švédsku. Konečné úložiště má být uvedeno do provozu dle plánů v r. 2018.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku