Atomová energie je ekologická

Zelení se mýlí, když odmítají jádro, tvrdí Bruno Comby

Správně vyprojektovaná, zkonstruovaná, řízená a provozovaná jaderná energetika je velice čistá, bezpečná, trvale udržitelná a hospodárná, prohlašuje Bruno Comby (46), prezident organizace Ekologové pro jadernou energii (EFN).

Založil ji přesně před deseti roky a dnes sdružuje více než 8,5 tisíc členů, sympatizantů a dopisovatelů v 56 zemích všech kontinentů. Názor, že jaderná energie je ekologická, sdílí řada vědců zabývajících se zachováním životního prostředí. Nejvýznamnější je zřejmě profesor James Lovelock, který ve své teorii nazvané Gaia považuje Zemi za živý organismus.

Projaderní ekologové považují atomovou energetiku za jeden z nejvýznamnějších zdrojů ekologické elektřiny a doporučují její další razantní rozvoj. Významnou měrou se v roce 2003 zasloužili například o realizaci pilotního projektu Evropského tlakovodního reaktoru EPR ve francouzském Flamanvillu. Při přednášce během říjnového českobudějovického Ekofilmu se vyslovil jednoznačně pro dostavbu JE Temelín. Na svém kontě však mají jaderní ekologové i jednu velkou porážku – pouhý rok po vzniku EFN prosadili Zelení ve francouzské vládě odstavení rychlého reaktoru nové generace Superphénixu.

„Jsem zapřisáhlý ekolog, považuji však přístup některých ekologických skupin bojujících proti atomové energetice za paradoxní. Zelená opozice vůči jaderným elektrárnám je ve skutečnosti obrovský historický omyl. Mluví sice o zdraví, bezpečnosti a ochraně přírody; z tohoto hlediska je však využití energie atomového jádra daleko lepší než spalování uhlí, ropných produktů či plyn, ale dokonce i než obnovitelné zdroje energie jako větrné turbíny či fotovoltaické články, které mají jen minimální výkon,“ soudí Comby.

„Ovšemže musíme mluvit o všech zdrojích energie, jíž budeme potřebovat čím dál víc, protože obyvatelstvo Země roste a nadále poroste. Nemyslím si však, že si za dnešní situace můžeme dovolit zásadně odmítat jakýkoli způsob jejího získávání. Výhody i nevýhody má každý, a všechny je třeba důkladně zvažovat a využívat,“ zdůrazňuje.

Další podrobnosti:

Organizaci Ekologové pro jadernou energii (EFN) založil absolvent prestižní pařížské Polytechniky Bruno Comby v roce 1996. Desítka jeho knih o zdravotnictví a ochraně životního prostředí včetně bestselleru Je jaderná energetika budoucností ekologie?, který inspiroval vznik EFN, byla přeložena do hlavních a dalších světových jazyků včetně češtiny. EFN sdružuje dnes 8597 členů, sympatizantů a dopisovatelů v 56 zemích všech kontinentů. Výroční shromáždění se bude konat v Paříži 9. prosince.

Internet:
www.ecolo.org

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku