Jaderná spolupráce Kanady a Argentiny

Společnost Atomic Energy of Canada (AECL), světový dodavatel zdokonalených typů reaktorů CANDU, a Nucleoelectrica Argentina SA, provozovatel jaderných zařízení v Argentině, uzavřely miliardový kontrakt na dlouhodobou spolupráci v oblasti jaderného průmyslu. Součástí smlouvy bude provedení modernizace elektrárny Embalse, dokončení výstavby druhého reaktoru zařízení Atucha a také zhotovení studie pro výstavbu nového reaktoru typu CANDU.

Projekt rozvoje argentinského jaderného průmyslu, který letos v srpnu ohlásila tamější vláda, postoupil blíže ke své realizaci. Argentina se totiž zavázala spolupracovat s Kanadou na rozšíření domácí jaderné kapacity. Podpisu smlouvy se vedle výše uvedených společností zúčastnili také představitelé vlád obou zmíněných zemí: argentinský ministr pro plánování a veřejných investic Julio De Vido a kanadský ministr resortu pro přírodní zdroje Gary Lunn, který se o významu uzavřené spolupráce vyjádřil: „Kanada, jako přední mezinárodní dodavatel bezpečné jaderné energie, chce společně s Argentinou posílit úspěšný projekt CANDU, který je součástí celosvětové jaderné renesance.“

Spolupráce obou zemí bude probíhat v několika bodech: pravděpodobně finančně nejnáročnější částí bude příprava projektu na výstavbu nového reaktoru, který by měl rozšířit celkovou kapacitu argentinského jaderného průmyslu o 700 MWe. Studie by měla být připravena na podzim příštího roku. Společnost AECL se bude podílet také na modernizaci zařízení jaderné elektrárny Embalse (600 MWe) a na dokončení výstavby druhého bloku elektrárny Atucha, která je již z 80 % kompletní. Rozšíření svého jaderného průmyslu se argentinská vláda snaží uspokojit neustále se zvyšující poptávku po energiích ve své zemi. Argentina v současné době provozuje dva tlakovodní jaderné reaktory (935 MWe). Technologie zdokonalených reaktorů označovaných jako CANDU již Argentina využívá, konkrétně v zařízení Embalse. Mezi výhody této technologie patří především vysoká účinnost v porovnání s reaktory běžně používanými ve světě. Jako paliva je možné použít neobohaceného uranu nebo již vyhořelého paliva s lehkovodních reaktorů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku