Experti se diví žalobě na Temelín

Rakouská vláda podá na Česko mezinárodní žalobu kvůli kolaudaci Temelína. Podle rakouských médií to potvrdil ministr životního prostředí Josef Pröll po čtvrtečním setkání s českým velvyslancem v Rakousku Janem Koukalem. K podání žaloby už dříve vyzvali kabinet jednomyslně všichni rakouští poslanci. Domnívají se totiž, že Česko kolaudací Temelína porušilo šest let starou dohodu z Melku. Otázkou ale stále zůstává, co by měl mezinárodní soud vlastně řešit. Dokonce i rakouští právníci totiž o úspěchu případné žaloby pochybují.

„Šance na to, že mezinárodní soud se bude zabývat porušením česko-rakouské dohody o Temelíně, je velmi nízká,“ řekl listu Oberöstereichische Nachrichten Franz Leidenmühler, uznávaný expert na mezinárodní právo z Keplerovy univerzity v Linci. Takzvaná dohoda z Melku totiž podle něj neobsahuje žádný návrh řešení pro případ, že jedna strana nebude s plněním smlouvy spokojena. Leidenmühler je přesvědčen o tom, že aby mezinárodní soud vůbec začal rakouskou žalobu projednávat, muselo by s tím souhlasit i Česko. Stížnost hornorakouské vlády na údajné neplnění dohody z Melku už dříve odmítla Evropská komise.

V roce 2001 se Česko prostřednictvím tehdejšího premiéra Miloše Zemana zavázalo k dodatečné prověrce bezpečnosti Temelína a nadstandardní výměně informací o elektrárně mezi Českem a Rakouskem. Zeman zároveň slíbil, že pokud členové expertní skupiny odhalí v Temelíně vážné bezpečnostní nedostatky, nedostane elektrárna povolení ke komerčnímu provozu. Problém je ale v tom, že zatímco někteří rakouští odborníci bezpečnost Temelína stále zpochybňují, čeští experti jsou přesvědčeni, že všechny sporné otázky dokázali svým kolegům uspokojivě vysvětlit. Názor české strany včera podpořily i výsledky prověrky Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) v Temelíně. „Už před dvěma roky prověřovalo bezpečnost této elektrárny dvaadvacet odborníků z naší organizace a žádné bezpečnostní nedostatky neobjevili,“ řekl LN vedoucí kontrolní mise WANO Willie Waddell. Také letošní kontrola podle něj dopadla pro elektrárnu velmi dobře. A to i přesto, že ve čtvrtek kvůli technické chybě vypadl z provozu jeden z temelínských reaktorů. „To jsou technické problémy, se kterými se potýkají všechny elektrárny. Důležité je, že všechny bezpečnostní systémy zafungovaly bezchybně,“ uvedl Waddell.

Rakouští aktivisté i politici však trvají na názoru svých odborníků, z nichž někteří stále nejsou s bezpečností Temelína spokojeni a žádají minimálně některé stavební a technické úpravy po vzoru německých jaderných elektráren. Obzvlášť populární jsou v Rakousku názory profesora Wolfganga Krompa z vídeňského Institutu pro výzkum rizik. „Když jsme se ptali, zda je Temelín bezpečný, profesor Kromp odpověděl: to ví jen bůh,“ řekl LN při poslední blokádě hranic Manfred Doppler z Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí.

Zdroj: Lidové noviny

zpět na úvodní stránku