Větrná energie a drahé koblihy

V diskusích o větrné elektřině si mnoho lidí myslí, že větrná energie je zadarmo, když přece vítr fouká zadarmo. Opak je ale pravdou. Její cena je asi třikrát vyšší než náklady na elektřinu z uhlí. Navíc jde o zdroj, který produkuje elektřinu, jen když fouká vhodný vítr, což je asi 20 % celkového času. Není divu, že takovou elektřinu nikdo dobrovolně nechce, takže je možné ji prodat jen tehdy, pokud je někdo donucen ji koupit. Zákon, který přikazuje povinný výkup elektřiny z větru, byl u nás bohužel přijat.

Je to, jako kdybychom byli zákonem nuceni kupovat koblihy nikoli za pět korun, jak jsme zvyklí, ale za patnáct. Navíc s upozorněním, že se koblihy prodávají jen jeden den v pracovním týdnu, dopředu ale nevíme, který to bude. Nejedná se tedy o technický pokrok, ale o regres.

Podpora větrné energie ukazuje, jak státní zásah slouží ve skutečnosti soukromým zájmům, tedy provozovatelům větrných elektráren. Na svobodném trhu by tyto elektrárny mohly vzniknout jen tehdy, pokud by někdo dobrovolně jejich elektřinu chtěl.

Avšak zákon nutící rozvodné společnosti (a tedy i spotřebitele) kupovat něco, co nechtějí, již působí. Dál budou vznikat ohavné větrníky a devastovat krajinu, jak se to již stalo v Krušných horách v okolí Klínovce. Úplatky obcím, které provozovatelé větrníků dávají v podobě různých plateb, se uhradí z předražených (zákonem stanovených) cen.

Zdroj: Hospodářské noviny, René Hladík, vedoucí katedry ekonomie, Fakulta sociálně ekonomická UJEP, Ústí nad Labem

zpět na úvodní stránku