Rakousko řeší energetický hlad plynem

Do roku 2015 chce uvést do provozu nové zdroje o výkonu 4600 megawattů

Kritický nedostatek elektřiny v Rakousku mají odstranit plynové elektrárny. Do roku 2010 se plánuje výstavba zdrojů o výkonu 2200 megawattů, další 2400 megawattů má přibýt v následujícím pětiletí. Informoval o tom s odvoláním na regulační úřad E-Control rakouský čtrnáctideník Economy.

Už po dokončení první etapy stoupne spotřeba zemního plynu, který se dováží především z Ruska, o třicet procent. Nákladné palivo a investice, které podle současných odhadů dosáhnou 2,3 miliardy eur do elektráren a dalších až 900 miliónů eur do výstavby nových plynovodů, uhradí v ceně elektřiny spotřebitelé. Už dnes, kdy průměrná domácnost se spotřebou 3500 kilowatthodin ročně zaplatí podle dodavatele za každou od 17 do 20 eurocentů (4,80 až 5,60 Kč), ji považují přinejmenším za neúměrnou.

Rakousko však nemá na výběr. Uhlí není sice z politického hlediska tak citlivým zdrojem energie jako ropa či zemní plyn, avšak výstavba tepelných elektráren se vyplatí pouze tam, kde je lze „házet do kotle přímo z námořních lodí,“ cituje Economy představitele E-Control Waltera Boltze. Budování vodních elektráren trvá příliš dlouho. Proto se volí plyn a doufá se, že závislost na jeho ruských dodávkách do Evropy v budoucnu klesne.

Energetická společnost Verbund plánuje výstavbu 800megawattového zdroje v Mellachu a rozšíření elektrárny ve vídeňském Simmeringu o 400 megawattů. Další dva plynové bloky o celkovém výkonu 600 MW se mají stavět v Klagenfurtu (Celovci), jako úplně první přijde na řadu 400megawattová elektrárna v hornorakouském Timelkamu. O tom, kde se bude stavět po roce 2010, není ještě rozhodnuto.

Další informace:

Diverzifikaci dodávek zemního plynu do Evropy závislé doposud v první řadě na Rusku může přinést výstavba nových dopravních magistrál. Na prvním místě stojí plynovod Nabucco (Turecko-Balkán-Rakousko) a rozšíření zkapalněného plynu, který by se měl v příštím desetiletí podílet na přírůstku dodávek plnou třetinou, předpokládá E-Control. Přispět by k tomu měl podle týdeníku Economy projekt závodu, který chce společnost OMV realizovat na jadranském turistickém ostrově Krku.

Rakousko figurovalo desetiletí jako čistý vývozce elektřiny, kterou dnes ze 60 procent vyrábí ve vodních a ze 40 procent v tepelných zdrojích. Od roku 2001 se změnilo v čistého dovozce proudu. Dnes chybějících 5 terawatthodin nakupuje v Česku; pro naše jižní sousedy tak fakticky pracuje naplno jeden blok Jaderné elektrárny Temelín.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku