Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2007

Dva nové rychlé reaktory ve Francii

Výbor pro jadernou energetiku (CEA) oznámil, že Francie postaví do roku 2020 nový rychlý reaktor, který bude chlazen tekutým sodíkem. Projekt má být připraven a konečně schválen do roku 2012. Paralerně se má připravovat další návrh rychlého rektoru chlazeného plynem. Jedná se o prototypy reaktorů 4. generace, které mají být připraveny ke komerčnímu provozu ve Francii a pro export po letech 2035-2040. První prototyp se bude patrně stavět v lokalitě JE Marcoule s výkonem 800 MWe a jeho cena se očekává kolem 1,5 miliard EUR. Projekt bude řídit CEA.

Skupina pro výstavbu nových jaderných elektráren v Rusku

Rusko připravuje uzavření ekonomického partnerství s japonskými firmami Toshiba a Ishikawajima-Harima Heavy Industries (IHI). Jedná se o přípravu Skupiny pro výstavbu nových jaderných elektráren. Rusko vytvořilo v roce 2006 velkou vlastní organizaci Atomprom, zahrnující celý ruský jaderně-energetický průmysl. V listopadu 2006 také zahájili přípravná jednání s výše uvedenými japonskými firmami. Dle připravovaného partnerství by Japonci měli vyrábět parní turbíny a generátory, současně se očekávají velké japonské kapitálové investice do ruského jaderného průmyslu.

Dva nové bloky na JE Novovoroněž

V roce 2007 se plánuje zahájení výstavby dvou nových bloků na JE Novovoroněž. Jedná se o nový typ reaktorových bloků 3. generace s výkonem 1068 MWe na blok. Na výstavbu těchto dvou bloků se plánuje rozpočet 4,1 miliardy USD, a z této částky obdrží 100 mil.USD z federálního rozpočtu. Dle hmg. výstavy se má 1. blok uvést do provozu v r. 2012 a 2. blok v r. 2013.

Prodej části státního podílu ve společnosti Vattenfall

Švédsko bude muset prodat část svého státního podílu v energetické společnosti Vattenfall nebo jiným způsobem snížit vlastnický podíl této firmy na otevřeném trhu jaderné energetiky, aby se podpořila konkurence. Tento postup firmě nařídil švédský Úřad pro hospodářskou soutěž (SCA) ve svém nařízení ze dne 28.12.2006. Dále má úřad připomínky ke společnému vlastnictví jaderných bloků několika energetickými společnostmi, jenž umožňuje výměnu informací ekonomického charakteru (výroba, odstávky, palivové náklady), které umožňují manipulovat s dodávkami elektřiny a jejími cenami. Zainteresované společnosti tyto názory odmítají a tvrdí, že zde nedochází k žádnému takovému porušování konkurenčního prostředí.

Angela Merkelová nesouhlasí s "odchodem od jádra"

Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila 5. ledna 2007 postoj současné vládní koalice k jaderné energetice. Prohlásila, že neočekává, že by se v blízké době přehodnocovala německá politika „odchodu od jádra“, ačkoliv ona osobně s touto politikou nesouhlasí. Dvě vládnoucí strany Křesťanští demokraté (které reprezentuje) a Křesťanští socialisté jsou pro další rozvoj jádra, ale Sociální demokraté naopak proti. Z tohoto důvodu Merkelová říká, že „se ničeho nedosáhne, pokud o tom budeme každý den mluvit“, a dále dodala, „že nechce vyřazovat žádné jaderné elektrárny v Německu, pokud budou schopny bezpečně provozovat“.

Dvě třetiny Poláků by podpořilo výstavbu jaderné elektrárny

60 % Poláků by podporovalo výstavbu „moderní a bezpečné“ jaderné elektrárny, aby se snížila závislost jejich země na ropě a plynu. K tomuto výsledku dospěl průzkum veřejného mínění v prosinci 2006, který organizovala Národní agentura pro jadernou energetiku (NAEA). 48 % by souhlasilo s výstavbou JE v jejich okolí, protože očekávají nižší ceny elektřiny, nové pracovní příležitosti a rozvoj regionů. 41 % by bylo proti a zbytek nevyjádřil jasné stanovisko.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku