Bursík a teplá Země

Samozřejmě že i po pařížské zprávě klimatologů lze pochybovat o tom, že globální oteplování existuje a že ho způsobují lidé. Ale narůstající shoda vědecké obce je tak silná, že popírači oteplování se zvolna posouvají v šoumeny mimo hlavní proud debaty. Otázka už nezní »zda a proč«, ale »co dělat«. Máme oprášit i starou myšlenku na daň z oxidu uhličitého, jak navrhuje ministr Martin Bursík?

Puncovaný skeptik, dánský statistik Bjorn Lomborg pochybuje, zda má smysl všechny síly a prostředky vrhnout na snižování emisí CO2 . Náklady jsou vysoké, výsledky velmi malé, protože se do programu nezapojí Spojené státy nebo Čína. Není pro Evropany racionálnější soustředit se na hráze proti záplavám, ochranu proti orkánům a na to, aby během letních veder neumíralo tolik starých lidí? To je téma pro příští léta, pro analýzy nákladů a výnosů.

Česká republika se dnes podílí na trhu s emisními povolenkami. Tento trh je sice věčně na pokraji kolapsu, ale jako pobídka ke snížení emisí oxidu uhličitého funguje. I William Nordhaus z Yale University, asi nejuznávanější expert na ekonomické souvislosti oteplování, jej považuje za sice nákladný, ale užitečný experiment. Zato daň z CO2 má podle něj smysl zavádět jen jako celosvětový nástroj. V jednotlivém státě by měla přínos leda pro státní kasu. Česko může tuto myšlenku nechat dál ležet v šuplíku.

Martin Bursík si však zaslouží podporu všude, kde kritizuje energetickou náročnost české ekonomiky. Celý Západ včetně nás si navykl na luxusní život mimo rozumné mantinely, jehož symbolem je bruslení v létě a vyhřívané akvaparky na zimu. Spotřebu energie můžeme výrazně snížit, aniž bychom kvůli tomu museli na noc zhasínat města.

A ještě něco. Odpovědí na globální oteplování je i jaderná energetika. Bursík už v roce 1998 jako ministr životního prostředí v Tošovského vládě říkal, že si k ní nechce uzavírat cestu, protože ji jednou můžeme potřebovat. Ono »jednou« se rychle blíží. Měl by o tom přesvědčit i zbytek zelených.

Zdroj: Hospodářské noviny, Tomáš Němeček

zpět na úvodní stránku