Těžba uranu zřejmě neskončí

Jediný uranový důl v zemi má být sice napřesrok uzavřen, vláda však možná povolí další těžbu

Jaká budoucnost čeká uranový důl v Rožné na Žďársku? Udrží Geam Dolní Rožínka, odštěpný závod státního podniku Diamo, zaměstnanost na Bystřicku v životaschopných mezích, nebo horníci v příštích letech rozšíří řady nezaměstnaných? Je ve hře nový investor? Uranový důl má těžbu povolenou do konce roku 2008. A jak potvrdil Břetislav Sedláček, pověřený řízením odštěpného závodu v Dolní Rožínce, už nyní jsou v přípravě materiály pro vládu o možnosti prodloužení těžby. Výpočet je určitě do konce roku 2010. A pokud se potvrdí další zásoby, pak až do roku 2012.

V Dolní Rožínce byla těžba prodloužena od roku 1995 celkem pětkrát. Podle vládního rozhodnutí se mělo začít příští rok s likvidací. Ale vypadá to, že uranový důl „k ledu“ nepůjde. Takové plány umožňuje strmý nárůst ceny uranové rudy na světovém trhu. Podle Sedláčkových informací se dostala až na 4 000 korun za kilogram, a má být ještě vyšší.

„Máme rozfáráno do hloubky 1 200 metrů, tedy do čtyřiadvacátého patra. Nyní těžíme na dvacátém až dvaadvacátém patře, tam je dostatek zásob k pokračování těžby. Za předpokladu, že se podaří zrušit rozhodnutí vlády o zahájení likvidace k roku 2008, a za předpokladu udržení ceny lze těžit dál, a to bez velkých nároků na investice. Musíme ale opravit strojní zařízení, jež se s ohledem na vládní rozhodnutí neopravovala,“ podotkl Sedláček.

Posun na 23. a 24. patro by znamenal pětačtyřicetimilionové investiční náklady, na dalších 87 milionů by přišly provozní práce. Objem dobývané rudy se bude snižovat, ruda bude podle Sedláčka i v nižší kvalitě. To ale vyrovná vysoká cena uranu.

Návrh na prodloužení těžby předloží závod ministerstvu průmyslu a obchodu do konce letošního pololetí. Klíčové bude rozhodnutí vlády. Pokud kývne, v polovině příštího roku by chtěli Rožínečtí zahájit těžbu na 24. patře. Až tam je totiž z osmdesátých let minulého století, kdy se dělal průzkum, provedena otvírka. Nikdy se tam ovšem netěžilo. Nyní by se důlní díla jen obnovila. Třiadvacáté patro by se připravilo, tam by těžba začala až s koncem roku 2009.

Podle agentury ČTK vláda zřejmě prodloužení těžby uranu na Žďársku schválí i po roce 2008. Vyplynulo to z odpovědi premiéra Mirka Topolánka (ODS) na interpelaci poslance ČSSD Karla Černého. Předseda vlády je ve věci pokračování těžby uranové rudy optimista. „Tady já vyjadřuji jistou naději,“ řekl Topolánek.

Příznivá cena uranu mobilizuje také zahraniční investory. O ten z Rožínky a vlastně o uranový důl se podle dostupných informací zajímají společnosti z Austrálie, konkrétně například firma Uran Limited. To potvrdil i premiér Topolánek. O případné privatizaci ale podle něj ještě není rozhodnuto a ministerstvo financí o to zatím ani nepožádalo.

Australané by chtěli v těžbě v Rožné pokračovat ve větších hloubkách a za použití nových technologií. Tomu by ale musel předcházet takzvaný těžký průzkum, který by si firma musela zainvestovat sama a pak se rozhodnout, zda se podle výsledků těžba vyplatí. „Průzkum by mohl začít okamžitě, nás by neblokovali. Pod 24. patrem by nám těžba nevadila, naši lidé by navíc měli práci,“ dodal Sedláček. Pokud by průzkum dělalo Diamo, mohl by začít až v roce 2009 a výsledky by byly o tři roky později. Geologické práce by přišly na 130 milionů korun.

O uranový důl se podle dostupných informací zajímá také česká energetická společnost ČEZ. Udržení těžby by region Bystřicka uvítal, jinak by se citelně potýkal s nezaměstnaností. Míra nezaměstnanosti je přitom už dnes kolem jedenácti procent. Dnes dává uran práci více než tisícovce lidí.

Uran se na Žďársku těží od roku 1957. Důl v Rožné je posledním hlubinným uranovým dolem ve střední Evropě.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku