Blokády vadí už i Rakušanům

Česko možná čeká podobná série hraničních blokád, jakou zažila česko-rakouská hranice naposledy před sedmi lety. Zhruba dvacítka rakouských odpůrců Temelína včera znovu, tentokrát na hodinu, zablokovala hraniční přechod Dolní Dvořiště-Wullowitz. Aktivisté ale vyhrožují tím, že pokud rakouská vláda nesplní jejich požadavek a nezažaluje Českou republiku kvůli údajnému neplnění dohod o Temelíně, budou blokády pravidelně opakovat a navíc je ještě rozšíří na více přechodů.

„Už 14. prosince loňského roku vyzval rakouský parlament jednomyslně novou vládu, aby Česko zažalovala. Dva měsíce se ale vůbec nic neděje,“ řekl LN Manfred Dopler ze sdružení Atomstopp Oberöstereich. Jestliže podle něj kabinet požadovanou mezinárodní žalobu na ČR nepodá, aktivisté příští středu zablokují vedle hraničního přechodu Dolní Dvořiště i sousední přechod Studánky. Zároveň nevylučují, že rozsah blokád postupně ještě rozšíří.

Blokády přitom začínají vadit kromě Čechů i samotným Rakušanům. V Linci vznikla petice, které tento způsob protestů proti Temelínu označuje za kontraproduktivní. Zatím ji podepsalo několik desítek lidí, především z řad umělců a podnikatelů. Na organizátory blokád už si oficiálně stěžují i někteří starostové rakouských pohraničních obcí. A kdy neustále se opakující blokády vlastně skončí? To je těžká otázka. Dokonce i renomovaní rakouští právníci totiž přiznávají, že žaloba kvůli údajnému neplnění dohody o Temelíně uzavřené v roce 2000 v rakouském Melku zřejmě nemá šanci na úspěch. Česká strana tvrdí, že se v dohodě zavázala pouze k nadstandardní výměně informací o elektrárně. Rakušané jsou ale přesvědčeni o tom, že Česko musí na základě této dohody splnit veškeré požadavky rakouských expertů na vylepšení bezpečnosti Temelína. Smlouva však neurčuje, kdo by měl tento spor rozhodnout a ke komu se může jedna ze stran eventuálně odvolat.

Blokády nespokojených rakouských aktivistů tak mohou teoreticky pokračovat donekonečna. Odstavení Temelína, požadované Rakušany, totiž připadá v úvahu nejdříve v roce 2032.

Zdroj: Lidové noviny

zpět na úvodní stránku