Rumunsko se připravuje na spouštění jaderného reaktoru

Rumunsko oznámilo dokončení zavážky paliva do druhého bloku své jaderné elektrárny Černá Voda. Jedná se o první fázi z přípravného procesu, který předchází samotnému spuštění 655 MW reaktoru. K tomu by mělo dojít na podzim tohoto roku.

Jaderná elektrárna Černá Voda, která leží 150 km východně od hlavního města Bukurešti, dosud představovala jediný komerční jaderný zdroj v zemi. Tuto situaci hodlá rumunská vláda v letošním roce změnit a jako prioritu označila právě jaderný průmysl.

K plánovaným změnám v energetice se vyjádřil ministr ekonomiky a obchodu Varujan Vosganian: „Usilujeme o to, abychom zvýšili podíl elektřiny vyrobené z jádra na 28 až 30 procent.“ Současný podíl elektřiny vyrobené z jádra činí 10 procent. Dosáhnout toho chce vláda spuštěním druhého bloku zmíněné elektrárny. Prvním krokem v tomto procesu bylo zavezení celkem 4.560 palivových tyčí do reaktoru. Podle vlastníka elektrárny, energetické společnosti Nuclearelectrica, bude nyní následovat plnění primárního okruhu těžkou vodou. Během dubna by měla být spuštěna první štěpná reakce. Termín uvedení bloku do komerčního provozu je odhadován na letošní září. Po spuštění reaktoru bude celková kapacita rumunského jaderného průmyslu činit 1310 MWe.

Výhledově počítá Rumunsko se spuštěním dalších dvou bloků černovodské elektrárny. Předpokládaný termín jejich uvedení do provozu je v období let 2013 – 2014. Elektrárna Černá Voda využívá jaderné technologie CANDU, tedy kanadských typů reaktorů, které vykazují výborné výsledky v bezpečnosti a stabilitě provozu. Jako palivo se v nich používá přírodní uran.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku