Advokát Fagan oznámil konkurs

Muži, který vysoudil odškodnění obětem holocaustu a hrozil Temelínu, došly peníze

Bez nejmenšího zájmu médií vyhlásil americký advokát Ed Fagan 13. února na Floridě konkurs. Švýcarskému deníku SonntagsZeitung (Curych, náklad 200 tisíc, počet čtenářů 800 tisíc) to potvrdil Faganův švýcarský partner Norbert Gschwend.

Advokát je v úpadku kvůli pohledávkám 18 věřitelů v celkové výši 9,4 miliónu dolarů. Tři milióny dolarů dluží samotnému Gschwendovi. Švýcar zůstává údajně v klidu. Fagan má prý rozpracováno pět lukrativních případů, byť jejich dokončení se může protáhnout.

Fagan se proslavil hromadnou žalobou proti švýcarským bankám v létě 1998. Pro oběti holocaustu vyjednal vyrovnání ve výši 1,25 miliardy dolarů. Jeho honorář činil podle listu 300 tisíc franků (200 tisíc dolarů), které obdržel v roce 2002.

„Zastavím Temelín!“ slíbil po tomto úspěchu, když v únoru 2001 přicestoval poprvé do Evropy. Navštívil jihočeskou jadernou elektrárnu a po exkurzi do jídelny, WC, strojovny s turbínou, dozorny a archívu dal 29. března 2001firmám Westinghouse a ČEZ třicetidenní ultimátum na předložení tajných dokumentů týkajících se bezpečnosti JE Temelín. Vyvolal tím obrovské nadšení a naděje mezi protitemelínskými aktivisty v Rakousku.

Hned týž den mu sdružení Jihočeští taťkové, jehož členové pracují jako operátoři elektrárny, odpovědělo stejnou mincí: Vyzvalo ho, aby do třiceti dnů předložil důkazy pro svá tvrzení, že temelínský řídicí systém firmy Westinghouse si nerozumí s ostatním zařízením.

Začátkem srpna Fagan své předchozí výroky přitvrdil a pohrozil podáním žalob. „Pokud nebude mému požadavku vyhověno, podniknu kroky na ochranu dětí, rolníků, obchodníků a obcí v sousedství Temelína a v celé Evropě…Myslím to vážně. Zastupuji desetitisíce Čechů, Rakušanů a Němců. Přece jsem nejel pět tisíc mil jen proto, abych v Čechách vypil šálek kávy,“ citovala ho tehdy česká i rakouská média. Ještě týž měsíc se však ukázalo, že Fagan nemá advokátní „licenci“ pro Česko ani Rakousko, a nemůže tam tedy podat žádnou žalobu.

V Česku se objevil ještě jednou v únoru 2002. Média ohromil prohlášením, že temelínské palivo je vyrobeno z australského uranu vytěženého v australských dolech patřících japonské sektě Óm šinrikjó, která stála za plynovými útoky v tokijském metru. V souvislosti s tímto „objevem“ prohlásil, že dokáže zastavit transporty jaderného paliva do jižních Čech.

Od té doby až do právě oznámeného konkursu se o Faganovi nic nevědělo.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku