Nahradí plyn docházející energetické uhlí?

Dosluhující severočeské uhelné elektrárny by podle některých představ mohly nahradit zcela nové plynové zdroje. Jejich výhodou jsou prakticky nulové emise škodlivin a poloviční produkce oxidu uhličitého vyvolávajícího klimatické změny na Zemi. Navíc stojí podstatně méně než navrhované jaderné bloky. Zásadní nevýhodu představuje další prohloubení závislosti na dovozu zemního plynu, jehož cena navíc podléhá v posledních letech ostrým výkyvům.
Za zhruba 30 miliard korun, které investuje v příštích letech společnost ČEZ do výstavby moderní vysoce účinné 660megawattové hnědouhelné elektrárny v Ledvicích, by bylo možno pořídit plynové bloky až o trojnásobném výkonu. Kolik spálí? Z každého krychlového metru zemního plynu se dá podle Šárky Bezděčkové z tiskového oddělení RWE Transgas vyrobit až 5 kWh, reálně však v úvahu přichází jen 3,3 kWh. Provoz takových zdrojů by si tedy vyžádal roční zvýšení dovozu zemního plynu až o pět miliard kubíků, tedy o polovinu. Tuzemské emise skleníkových plynů by tak stouply o bezmála osm miliónů tun CO2, tedy téměř o jednu tunu na obyvatele.
Plné náklady na výrobu jedné kilowatthodiny dosahují v plynových elektrárnách 6,8, v černouhelných 6,2, v hnědouhelných 6 a v jaderných 4,5 eurocentu, propočítali analytici ČEZ. Kalkulovali přitom s cenou uhlí 62 dolarů za tunu, ropy 65 dolarů za barel a emisní povolenky 20 dolarů za tunu CO2, s životností zdroje 40 let a náklady na kapitál (WACC) 8 procent.

Další informace:

Urychlenou výstavbou nových plynových zdrojů hodlají energetickou žízeň hasit Rakušané. Do roku 2010 se má spustit pět bloků o celkovém výkonu 2200 MW v Timelkamu, Mellachu, vídeňském Simmeringu a dva v korutanském Klagenfurtu (Celovci). Po první etapě za 1,1 miliardy eur, k nimž je nutno připočítat ještě 900 miliónů eur za plynovod přes Alpy, bude následovat další za 1,2 miliardy eur (bloky o celkovém výkonu 2400 MW). Po jejich uvedení do provozu se rakouská produkce elektřiny zvětší zhruba o polovinu a země se stane opět jejím čistým vývozcem. Rakouský dovoz plynu přitom stoupne o třetinu.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku