Francouzská vláda schválila plán prací na reaktoru ve Flamanville

Francouzská vláda vydala dekret na oprávnění prací, které se uskuteční při stavbě nové jaderné elektrárny Flamanville 3 v Normandii.

Vládní dekret byl uveřejněn v Journal Officiel v druhém dubnovém týdnu a znamená, že stavbu 1600MW bloku je možno zahájit před koncem letošního roku. Dekret následuje po rozhodnutí vydaném francouzským regulátorem ASN opravňujícím operátora EDF postavit blok.

Vedení elektrárenské společnosti EDF rozhodlo o stavbě nového tlakovodního reaktoru EPR v květnu roku 2006 a očekává, že stavba bude hotova do konce roku 2012. V září roku 2006 EDF uzavřela dva kontrakty za více než 650 miliónů eur na práce spojené se stavbou, a to včetně turbín. V lednu roku 2007 zvítězila v soutěži o kontrakt na dodávku jaderného generátoru páry společnost Areva.

EDF předpokládá, že náklady na investici dosáhnou 3,3 miliardy eur. Stavba ve Flamanville na severu Francie se připravuje již od léta roku 2006. V tomto místě na břehu moře pracují již dva 1300MW tlakovodní reaktory.
Elektrárenská společnost EDF celkem provozuje 58 reaktorů na 19 místech ve Francii a je největším výrobcem elektřiny v zemi s podílem více než 85 procent.

EDF na internetových stránkách http://www.edf.fr/html/epr/uk/index.html zpřístupnila krátký animovaný film o celém postupu stavby nové jaderné elektrárny ve Flamanville. Zároveň tu vysvětluje princip fungování jaderného reaktoru a systému jeho řízení.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku