Státy v Perském zálivu uvažují o rozvoji jaderné energetiky

Státy v Perském zálivu uvažují o rozvoji jaderné energetiky, který by řešil jejich dlouhodobé potřeby. Připravují se na období, kdy už nebudou moci tolik spoléhat na své velké ropné bohatství. Ujišťují, že jim jde výhradně o mírové využité jaderné energie pod kontrolou mezinárodních organizací. Vytváří se tak nový atraktivní trh pro dodavatele jaderných technologií.

Představitelé zemí Perského zálivu, které jsou sdruženy v organizaci Gulf Cooperation Council (GCC) – Bahrajn, Kuvajt, Oman, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty – vyjádřili zájem o společný program využití jaderných technologií. Již v lednu saúdský ministr zahraničí princ Saúd Al Fajsal řekl, že takový jaderný program bude rozvíjen pod přísným mezinárodním dohledem a s mírovými záměry. Má také sloužit jako příklad pro země uvažující o rozvoji jaderné energetiky bez jakéhokoliv snahy připojit se k závodům o nabytí jaderných zbraní.

Jordánsko, které není producentem ropy, oznámilo plán vybudovat vlastní svoji první jadernou elektrárnu do roku 2015. Ministr energetiky této země Khaled Sharida uvedl, že Jordánsko by chtělo používat jadernou energii pro výrobu elektřiny a na odsolování mořské vody. Pracovníci ministerstva již pracují na harmonogramu uskutečnění tohoto projektu.

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Mohamed ElBaradei při své nedávné cestě po zemích této oblasti potvrdil připravenost IEAE pomoci Jordánsku při mírovém využití jaderných technologií.

Dokonce i Alžírsko, největší africký exportér zemního plynu, uvažuje o rozvoji jaderné energetiky. Podle ministra ropného průmyslu Chakiba Khelila země plánuje postavit jaderné elektrárny, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektrické energii. Ještě letos má být schválen zákon, který tyto záměry podpoří. Očekává se, že se stavba jaderných elektráren v Alžírsku uskuteční v příštích 20 až 25 letech.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku