Miliardář Buffett nabízí milióny na obohacování uranu

Vybudovat Světové centrum na obohacování uranu se chystá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Náměstek jejího generálního ředitele Jurij Sokolov jednal v minulých dnech s představiteli specializovaného Angarského elektrolytického chemického komplexu na Sibiři, sto kilometrů západně od jezera Bajkal, oznámila nukleární informační síť NucNet.

Vytvořením takového centra chce agentura „vytvořit mechanismus, který by zabránil tomu, aby řada zemí vyráběla jaderné palivo z politických důvodů“, poznamenal Sokolov se zjevnou narážkou na Írán. Současně se tak mají garantovat i jeho spolehlivé dodávky. Zprávu o stavu příprav specializovaného centra projedná rada guvernérů MAAE letos v červnu.
Projekt centralizované výroby jaderného paliva podpořil už loni na podzim Warren Buffett, po Billu Gatesovi druhý nejbohatší muž planety. Milióny dolarů nabídl na vybudování světového systému výroby a dodávek jaderného paliva, který by vlastnila a řídila MAAE.

Další informace:

Angarský elektrolytický chemický kombinát tvoří nedílnou součást ruského jaderného průmyslu. Vyrábí se v něm uran používaný na výrobu paliva pro jaderné elektrárny, které v Rusku zhotovuje korporace Tvel; používá se v Dukovanech a od roku 2010 i v Temelíně. Obohacený uran z podniku sídlícího v čtvrtmiliónovém Angarsku (50 km severozápadně od Irkutska) obsahuje až pět procent štěpitelného izotopu U235 (www.aecc.ru).

Warren Buffett (1930) získal majetek, jehož hodnota se odhaduje na 52 miliard dolarů, z finančních a peněžních investic. Rozhodující část jeho aktiv spravuje investiční holding Berkshire Hathaway (www.berkshirehathaway.com). Loni 25. června oznámil, že značnou část svého bohatství rozdělí do pěti dobročinných společností; největší část má obdržet nadace Billa a Melindy Gatesových.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku