Návštěva europoslance Ivo Strejčka v Dukovanech

V pátek 18. května 2007 navštívil poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček elektrárnu Dukovany. V úvodu návštěvy jej zástupce ředitele Jaroslav Vlček, tiskový mluvčí Petr Spilka a Daneš Burket informovali o historii, výsledcích a plánech elektrárny do budoucna.

Podle hodnocení WANO (Mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren) patří EDU mezi 15 % nejlépe provozovaných jaderných elektráren na světě. Splňuje nejpřísnější požadavky na provoz elektráren včetně bezpečnosti provozu, ale také zajištění bezpečnosti proti možnému vnějšímu ohrožení. Elektrárna je výrobcem nejlevnější elektrické energie v České republice (0,60 Kč za 1 kWh) a dodává 17 % její spotřeby.

Elektrárna prochází postupnými modernizacemi, při kterých je zvyšován výkon jednotlivých bloků.

Pan poslanec absolvoval prohlídku strojoven, blokové dozorny, centrální dozorny radiační kontroly. Následovala prohlídka reaktorového sálu a skladu čerstvého paliva v doprovodu, zástupce ředitele Jaroslava Vlčka, Daneše Burketa a Stanislava Cejpka, vedoucího europoslanecké kanceláře v Jihlavě.

Program pokračoval setkáním s novináři v Třebíči, se kterými se Ivo Strejček podělil o své dojmy z návštěvy elektrárny a názory na využívání jaderné energie.

Elektrárnu Dukovany vidí jako kvalitní, bezpečný, ekologický a perspektivní podnik, což dokazují i mezinárodní hodnocení. Nejen pro Českou republiku, ale také pro celou Evropu je jaderná energie nepostradatelná a přepokládaný růst spotřeby elektřiny v budoucích desetiletích nejsme schopni nahradit jinými zdroji. Neměli bychom v České republice dlouho váhat s přípravou výstavby dalších bloků jaderných elektráren. Lze předpokládat, že i „bezjaderné“ Rakousko v budoucnu své postoje změní.

Návštěvou elektrárny Dukovany vyjádřil poslanec podporu jaderné energetice v níž vidí nejdostupnější zdroj energie. Tyto postoje zastává, a dále bude, i na půdě Evropského parlamentu.

Zdroj:
istrejcek.cz, Stanislav Cejpek

zpět na úvodní stránku