Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2007

Výstavba další jaderné elektrárny ve Finsku

Finské energetické a průmyslové společnosti založili novou firmu Fennovoima Oy, která bude připravovat výstavbu další jaderné elektrárny ve Finsku. Skupina se skládá z následujících společností: Outokumpu, Boliden, Rauman Energia, Katterno a E.ON. Podobně jako TVO a Fortum bude také nová Fennovoima připravovat stavbu jaderného reaktoru o výkonu 1000-1800 MWe, který by mohl být v provozu v letech 2016-2018. Zatím nebylo zveřejněno místo nové JE, ale dle prohlášení nové společnosti je vytypovaných několik lokalit, kde se v současnosti pracuje s místními správami těchto oblastí. Konečné návrhy mají padnout během několika příštích týdnů. Společnost Fennovoima se chystá polovinu výkonu bloku nabídnout jiným společnostem, než jsou jejich partneři v podnikání. Zejména se jedná o firmy, které potřebují dlouhodobě stabilní ceny elektřiny pro svoji vlastní produkci a zákazníky ve Finsku. Energetické společnosti TVO a Fortum oznámily svůj záměr postavit další jaderný blok (šestý v celkovém pořadí ve Finsku) a v současnosti probíhají studie EIA na obou lokalitách – Loviisa i Olkiluoto (EIA je již hotová). Očekává se však, že tento proces EIA vyústí ve výstavbu jednoho bloku na jedné z těchto dvou lokalit. Fennovoima však vychází z analýz, že po r.2020 bude potřeba nejméně 4000 MWe nového výkonu.

Změny v projektu AP 1000

Projekt nového jaderného bloku fy. Westinghouse typu AP 1000, který se připravuje pro americký trh prodělává mírné změny. Původní návrh projektu byl již dříve předložen na posouzení jadernému dozoru ve V. Británii, zatímco projekt v Číně je těsně před zahájením. Westinghouse říká, že změny projektu v USA budou řešit jisté specifické požadavky amerických dozorů, týkající se hlavně nových žádostí na výstavbu jaderných bloků. Jestliže se tyto připomínky vyřeší předem, ušetří to čas a prostředky pro všechny budoucí žadatele. Společnost Westinghouse usiluje o to mít v budoucnu pouze jednu jedinnou verzi projektu typu AP 1000.

Enel usiluje o podíl na výstavbě JE Belene

Italská společnost Enel učinila nabídku, že chce koupit celý podíl 49 % na výstavbě JE Belene v Bulharsku. Je to maximální podíl, který je národní energetická společnost NEK ochotna prodat. Společnost Enel se zajímá o vytvoření strategického partnerství s JE Belene a dlouhodobě usiluje i o získání jiných energetických zařízení v Bulharsku. Projekt na výstavbu JE Belene má hodnotu cca 4 miliardy EUR .

Spolupráce provozovatelů JE Ukrajiny a Ruska

Ukrajina a Rusko podepsali dne 04.06.2007 dohodu o spolupráci mezi provozovateli jaderných elektráren v obou zemích. Ze strany Ukrajiny ji podepsal generální ředitel Ukratomprom a prezident, pan Andrey Derkach, a ze strany Ruska šéf Federální agentury pro atomovou energii Ruska (Rosatom) pan Sergey Kiriyenko.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku