Rakousko zjevně potřebuje i Temelín

Záporná bilance rakouské energetiky se letos dále prohlubuje. Čistý dovoz proudu, tedy rozdíl mezi jejím celkovým dovozem a vývozem, dosáhl podle údajů rakouského regulátora trhu, společnosti E-control (www.e-control.at), 3 379 miliónů kilowatthodin. Zahraniční dodávky tak kryjí už pětinu rakouské spotřeby elektřiny. Nejvíce jí pochází z Německa, na druhém místě figuruje Česko. Letošní české dodávky za tři měsíce odpovídají dvouměsíční produkci Temelína při jeho plném provozu.

E-control eviduje fyzikální dovozy a vývozy, a nepřímo tak potvrzuje, že protiatomové Rakousko spotřebovává proud z jaderných elektráren. Fyzikální zákony sice nerozlišují zdroj, který elektřinu vyprodukoval, avšak potvrzují, že proud směřuje z míst, kde je ho přebytek, do míst, kde se ho nedostává. Na základě tohoto principu „nádoby s vodou“ pak k našim jižním sousedům přichází elektřina z Bavorska, kde se tamní čtyři jaderné bloky podílejí na celkové produkci proudu polovinou, a Česka, jehož jaderné zdroje vyrábějí třetinu veškeré elektřiny.

Nepříznivý vývoj rakouské energetiky má zvrátit realizace rozsáhlého plánu výstavby nejméně deseti plynových bloků rozvržená do roku 2015. V první etapě se má do roku 2010 vybudovat pět zdrojů o celkovém výkonu 2 200 megawattů. Budou stát nejméně 1,1 miliardy eur, na další téměř miliardu přijde vybudování plynovodu přes Alpy do Korutan.

První 400megawattovou elektrárnu postaví německý E.on v hornorakouském Timelkamu, další dva třísetmegawattové budou následovat v Klagenfurtu (Celovci) a se dvěma počítá státní energetická firma Verbund v Mellachu (800 MW) a vídeňském Simmeringu (400 MW), informoval s odvoláním na E-control rakouský hospodářský čtrnáctideník Economy. Při provozu v základním režimu vyprodukují za rok kolem 7 500 miliónů kWh a spotřebují kolem 2,5 miliardy m3 dováženého zemního plynu; do ovzduší vypustí nejméně tři milióny tun oxidu uhličitého.Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku