Estonci postaví jadernou elektrárnu na moři

Estonská Námořní akademie vypracovala projekt mořské atomové elektrárny. Postavit se má na žulovém dně před přístavem Muuga východně od metropole Tallinu, informoval podle mezinárodní nukleární informační sítě NucNet rektor akademie Jüri Kann. Její výkon bude činit 1000 megawattů, tedy stejně jako jednoho temelínského bloku.

Nový estonský návrh doplňuje už existující plán výstavby dvou až tří menších, zhruba šestisetmegawattových jaderných zdrojů. Estonská vláda počítá s tím, že doveze veškeré zařízení z Francie nebo Kanady. Dodavatelé vyšlou také všechny specialisty potřebné pro provoz těchto bloků.

Všem postsovětským pobaltským republikám hrozí, že je nejpozději za devět let postihne rozsáhlá energetická krize. Nedostatek elektřiny vyvolaný zejména uzavřením Ignalinské atomové elektrárny (2600 MW do roku 2009), k němuž se Litva zavázala při jednáních o vstupu do EU, hodlají odvrátit výstavbou nového jaderného zdroje. Do provozu se má uvádět v polovině příštího desetiletí. K projektu se chce připojit také Polsko.

Nezbytnost výstavby jaderných elektráren v Estonsku potvrdili nezávisle na sobě profesor Námořní akademie Anto Raukas a šéf místní pobočky společnosti IBM Valdo Randpere. Estonská energetika dnes stojí na těžbě a spalování hořlavých břidlic. V současné době se jich dobývá 15 miliónů tun ročně a podle Raukase to vbrzku bude až 20 miliónů tun. Z ekologických důvodů však nebude dále možné krýt stoupající potřeby tímto způsobem.

„Nemůžeme si dovolit zvýšit podíl ruského zemního plynu na dodávkách energie nad dvacet procent. V úvahu tedy připadají pouze jaderné zdroje,“ upozornil. Vybudovat by se mohly v pobaltském Paldiski západně od Tallinnu a v okolí Narvy nedaleko hranic s ruskou Leningradskou oblastí, informovaly ruské zdroje.

Jaderná energetika je poslední možností, jak odvrátit hrozící nedostatek energie v Estonsku, prohlásil zase Randpere pro agenturu ETE. Řešení se musí najít co nejrychleji. Jinak „poslednímu obyvateli Estonska nezbude nic jiného než za sebou zhasnout a odletět za ostatními do teplých krajů“, dodal sarkasticky.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku