Areva chce koupit další africké uranové doly

Renesance světové jaderné energetiky a rostoucí cena uranu láká investory k nákupu nalezišť a důlních firem. Francouzský výrobce jaderného paliva a zařízení pro jadernou energetiku Areva oznámil, že nabízí více než 2,5 miliardy dolarů za převzetí všech akcií společnosti UraMin, která rozvíjí těžbu uranu v afrických zemích a v Kanadě.

Nabídka Arevy byla učiněna prostřednictvím pobočky této firmy CFMM Développement a odpovídá ceně 7,75 dolaru za akcii. Vedení společnosti UraMin po konzultacích s finančními poradci oznámilo, že cena je pro akcionáře výhodná a doporučuje jim nabídku přijmout. Vedení obou firem v přípravě akvizice spolupracují.

UraMin se v současné době chystá zahájit těžbu uranu u Trekkopje v Namibii, u Bakumy ve Středoafrické republice a v Ryst Kuil v Jihoafrické republice. Připravuje další projekty v mnoha afrických zemích, například v Čadu, Senegalu, Mozambiku atd. Vytvořil také společný podnik v Kanadě, který má využívat naleziště Athabasca Basin v provincii Alberta a na Labradoru v Quebeku.

Podle viceprezidenta společnosti Areva Oliviera Malleta nákup nových aktiv firmě umožní dlouhodobě uspokojovat potřeby klientů. Mallet dodal, že kromě propojení důlních aktivit obou firem bude významné i využití širšího potenciálu odborníků. Ve střednědobém výhledu se podíl Arevy na světové těžbě uranu značně zvýší. Hlavní naleziště v Jižní Africe, Namibii a Středoafrické republice umožní po roce 2012 zvýšit její roční produkci U3O8 na 18 miliónů liber (více než 8 tisíc tun).

Nová akvizice posílí postavení Arevy na světovém trhu výrobců jaderného paliva jako jedné z nejvýznamnějších společností. Areva nyní těží uran v Kanadě, Kazachstánu a Nigeru.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku