ČEZ uvažuje o investici do Cernavody

V rumunské jaderné elektrárně začne v září komerční provoz druhého bloku

Společnost ČEZ se zajímá o další projekt ve východní Evropě. Na počátku tohoto týdne se objevila příležitost v Rumunsku, kde by mohl být vystaven nový uhelný zdroj, a nyní se rýsuje další šance. Tentokrát jde o plán na výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Cernavoda v hodnotě 2,2 miliardy eur. ČEZ čeká na vyhlášení a podmínky tendru, informoval server financni.noviny.cz.

Komerční provoz právě spouštěného další blok rumunské jaderné elektrárny Cernavoda začne letos v září. Deset let po prvním se v identickém druhém těžkovodním reaktoru CANDU kanadské konstrukce o výkonu 706 megawattů rozběhla v květnu poprvé štěpná reakce a nyní probíhají závěrečné testy zařízení. Ze současných deseti stoupne tedy od letoška podíl jaderné elektřiny na rumunské produkce na 18 procent, oznámila národní společnost Nuclearelectrica.

Rumunsko už začalo připravovat v Cernavodě (100 km východně od Bukurešti) výstavbu dalších dvou jaderných bloků; stavět se začne v příštím roce. První proud mají dodat do 64 měsíců, tedy v roce 2013, předpokládá atomový koncern.

Po odstavení čtyř reaktorů VVER-440 ruské výroby, jímž Brusel podmínil letošní přijetí Bulharska do Evropská unie, zbudou v podunajském Kozloduji jen dva tisícimegawattové bloky, a plánované dva tisícimegawattové reaktory z Ruska se v té době budou teprve stavět. Rumunsko tak po svém sousedu může převzít roli klíčového hráče na balkánském energetickém trhu, soudí místní analytici.

Další informace:

Těžkovodní reaktory CANDU 6 (zkratka Canada Deuterium Uranium) se zásadně liší od temelínských a dalších tlakovodních. Jako palivo používají přírodní uran v tyčích umístěných ve 380 vodorovně uložených trubicích. Chladí je těžká voda proudící pod nízkým tlakem. Získané teplo vyrábí ve výměnících páru pro pohon turbín.

Budování jaderné energetiky zahájilo Rumunsko v roce 1982, výstavbu dvou bloků v Cernavodě však přibrzdily politické změny na prahu 90. let. První se uváděl do provozu až v roce 1996, dalších bezmála 11 roků si vyžádalo dokončení druhého. Další dva bloky se budou stavět za účasti soukromého kapitálu. Každý přijde na téměř 800 miliónů eur (23 miliard Kč). Cernavodský projekt počítá s celkem pěti reaktory třetí generace. Jaderné palivo pro podunajskou elektrárnu vyrábí závod Nuclearelecriky v Pitešti.

Stejnou technologii dodala společnost AECL (Mississuaga, Ontario, www.aecl.ca) do všech pěti kanadských jaderných elektráren, kde je v současné době v provozu 18 bloků o celkovém výkonu 13 360 megawattů. Produkují podle statistik MAAE sedminu kanadského proudu. Vybaveno je jí také všech šest indických jaderných elektráren se třinácti reaktory (2450 MW); další čtyři se budou uvádět do provozu letos a napřesrok. Čtyři reaktory CANDU běží v jihokorejské elektrárně Wolsong (2779 MW), po dvou v čínském Čchin-šanu (provincie Če-ťiang, 1300 MW) a Argentině (1005 MW, třetí se buduje) a po jednom v Pákistánu (137 MW, dva se staví) a zatím ještě v Rumunsku.

Při náhradě docházející ropy vodíkem může „vedoucí úlohu“ sehrát jaderná energetika. „To byl klíčový důvod, proč se naše elektrárenská společnost stala členem Kanadské vodíkové asociace (CHA),“ vysvětlil pro mezinárodní informační síť NucNet Duncan Hawthorne, šéf ontarijské firmy Bruce Power. Mezi jadernou energií a vodíkem existuje přímá vazba, neboť „bezemisní palivo lze vyrábět už dnes z proudu, který produkují atomové elektrárny mimo špičku“. Bruce Power provozuje ve stejnojmenné lokalitě dvě jaderné elektrárny o celkovém výkonu 6610 megawattů. Každou tvoří čtyři reaktory CANDU na přírodní uran moderovaný těžkou vodou; v provozu je nyní šest bloků, zbývající dva dlouhodobě odstavené chce společnost znovu uvést do provozu.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku