Spojené státy se vracejí k jaderné energetice

Po více než čtvrtstoletí se za 2,5 miliardy dolarů dokončí druhý blok ve Watts Bar v Tennessee

Elektrárenská společnost Tennessee Valley Authority (TVA) se po jedenácti letech vrací k výstavbě jaderných elektráren. K nejmladšímu americkému bloku Watts Bar (tlakovodní reaktor temelínského typu, 1200 MW) spuštěnému v roce 1996 přibude do roku 2013 druhý. Stavět se začne napřesrok a náklady dosáhnou 2,5 miliardy dolarů, oznámil v knoxvillské centrále TVA její šéf Tom Kilgore.

Napůl hotový druhý blok ve Watts Bar byl v roce 1985 zakonzervován. TVA tehdy, mj. kvůli poklesu poptávky po elektřině, ukončila svůj jaderný program a dokončila pouze první blok. Letos v květnu po 22 letech znovu uvedla do provozu první blok v elektrárně Browns Ferry (1155 MW). Zkušenosti s obnovou, která přišla na 1,8 miliardy dolarů, hodlá firma využít i při dokončení druhého bloku ve Watts Bar, citovala Kilgora mezinárodní nukleární informační síť NucNet.

TVA provozuje celkem šest reaktorů ve třech lokalitách – tři v alabamské Browns Ferry, dva v Sequoyah a jeden ve Watts Bar (všechny Tennessee), uvádějí statistiky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ve Spojených státech je nyní v provozu 104 reaktorových bloků o celkovém výkonu 99 tisíc MW. Loni dodaly do sítě 787 miliard kilowatthodin elektřiny a na americké produkci elektřiny se podílely téměř pětinou. V současné době se plánuje výstavba dvou bloků o celkovém výkonu 2716 MW (Watts Bar-2, kalifornské Fresno), ve výhledu se počítá s dalšími 21 bloky o výkonu 24 tisíc MW, uvádí Světová nukleární asociace.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku