Ohrožení krokodýli prosperují u jaderné elektrárny

Floridská jaderná elektrárna Turkey Point společnosti Florida Power & Light's (FPL) se zasloužila o záchranu ohroženého amerického krokodýla (Crocodylus acutus). Chladicí systém jaderné elektrárny totiž využívá území s kanály o délce více než 100 km a krokodýl tu našel ideální životní prostředí.

Americký krokodýl, který může dorůst délky až 4,25 m, a který žije 50 až 60 let, byl ještě před 30 lety na pokraji vyhubení. V kanálech s chladicí vodou elektrárny se ale tomuto plazu dařilo, je tu totiž udržována stabilní vodní hladina. Hnízda s krokodýlími vejci tak nemůže zaplavit voda a krokodýli je mohou lépe chránit před predátory.
Areál floridské jaderné elektrárny Turkey Point je domovem jedné čtvrtiny všech amerických krokodýlů v USA. Devět desetin tohoto území zůstalo v přírodním stavu s mangrovy a mokřady. Žije tu více než 60 známých druhů ptáků a zvířat, mezi nimi 17 druhů, kteří jsou na seznamu ohrožených živočichů.

Energetická společnost FPL podniká další kroky k záchraně amerických krokodýlů. Řídí a financuje výzkumné práce, při kterých se každoročně počítají hnízda s krokodýlími vejci a zaznamenávají se změny v populaci krokodýlů. Zoologové tu již chytili a označili více než 3000 těchto krokodýlů, pečlivě zdokumentovali jejich stav a pak je vypustili zpět do přírody.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku