Uran jako bioprodukt

Americká společnost Nukem nyní zkoumá možnost využití biotechnologií pro získánu uranu z fosfátů. Pro firmu CF Industries zpracuje studii o extrakci uranu jako bioproduktu v Plant City Phosphate Complex na Floridě (USA).

Nukem a CF Industries očekávají, že se jim v případě úspěchu této technologie podaří uzavřít dlouhodobé kontrakty na dodávky paliva pro americké jaderné elektrárny. Ročně chtějí vyrobit 900 000 liber (408 tun) U3O8, a to jako bioprodukt při výrobě fosfátových hnojiv.

Uran je totiž obsažen v koncentraci 50 až 200 ppm ve fosfátových horninách, které těží CF Industries ve střední části Floridy a zpracovávají v Plant City. Vyrobená fosfátová hnojiva se pak dopravují na americký středozápad. Pokud se potvrdí přepokládaná rentabilita nové technologie, společnosti zahájí projektovou přípravu nového závodu.

Uran se z fosfátů získával již dříve, ale tato výroba byla ukončena na konci 90. let, když ceny uranu klesly na 10 až 15 dolarů za libru U3O8. Experti OECD předpokládají, že závod o kapacitě 100 t ročně je schopen vyrobit libru uranu s náklady 27 až 45 dolarů. Současná cena uranu na trhu je však 120 až 123 dolarů za libru, minulý měsíc se dokonce vyšplhala až na 136 dolarů za libru. Odhaduje se, že celosvětově je ve fosfátech uloženo 22 miliónů tun uranu.

Využití bakterií v důlních procesech (bioloužení, bioooxidace) se zkoumá již pro několik desetiletí, kdy se využívá výměna látek mezi živými organismy a jejich okolím. Praktické použití má především pro těžbu mědi prostřednictvím bakterie Thiobacillus ferrooxidans. Postup je příznivý životnímu prostředí. Bakterie Thiobacillus thiooxidans a Leptospirillum ferrooxidans se využívají při těžbě zlata a uranu.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku