Zapomenutý Ladakh možná čeká uranová budoucnost

Ladakh, odlehlé a těžko přístupné území na severu Indie v těsné blízkosti Himalájí, se může stát velmi atraktivním pro důlní společnosti. Byl tu totiž objeveny zásoby uranové rudy o poměrně vysoké koncentraci. Nález geologů tak zřejmě pomůže rozvoji indické jaderné energetiky.

Geologové ze severoindické Kumaunské univerzity objevili zásoby uranu a thoria v překvapivě vysoké koncentraci na severu Ladakhu, odlehlém vysokohorském území v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír u hranic s Čínou. Ložisko se nalézá ve vulkanické hornině v údolí Nubra-Shyok poblíž malé vesnice Udmaru. Ladakh je velmi nepřístupný, sníh a led uzavírají silnice v horských průsmycích po osm měsíců v roce.

Indické ministerstvo jaderné energetiky (DAE) zatím zaujímá ohledně komerčního využití ložiska opatrný postoj. V laboratořích se nyní zkoumají vzorky této rudy s příměsí zirkonu a ministerstvo varovalo, že analyzováno bylo zatím jen velmi malé množství této rudy.

Pokud se údaje potvrdí, bude to pro Indii zvláště cenný objev. Podle analýzy expertů univerzity v německém Tübingenu obsahuje koncentrace uranu v hornině z Ladakhu až 5,36 procenta, což je mnohem více v jiných indických ložiscích, kde tato koncentrace dosahuje v průměru jen 0,1 procenta nebo i méně.

Indické úřady nyní hodlají prozkoumat větší území kolem objeveného ložiska a zjistit, jak velké zásoby uranu a thoria se tu nalézají. Teprve pak bude posouzena možnost jejich komerčního využití.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku