EIB pomůže financovat stavby jaderných elektráren

Evropská investiční banka (EIB) nedávno oznámila rozhodnutí poskytovat úvěry pro stavbu nových jaderných elektráren. Banka tak reagovala na letošní rozhodnutí orgánů Evropské unie.

EIB uvedla, že její rozhodnutí je v souladu s letošním rozhodnutím Evropské unie o energetické politice. Nové dokumenty Evropské komise a Evropské rady, například Akční plán Evropské unie pro energetiku, vyzdvihuje přínosy jaderné energetiky, která snižuje objem emisí a je současně velmi spolehlivým energetickým zdrojem.

Banka uvedla, že každá členská země Evropské unie má právo rozhodnout o vlastním energetickém mixu, o potenciálním přínosu využití jaderné energie snížit množství emitovaného CO2 a současně zvýšit svoji energetickou bezpečnost. EIB také zdůraznila důležitost tohoto odvětví pro evropský výzkum a vývoj.

Pro poskytnutí úvěru od EIB musí uchazeči splnit některé podmínky. Projekt nové jaderné elektrárny musí odpovídat evropským předpisům a Evropská komise musí vydat příznivý posudek o tomto projektu. Při posuzování projektu bude brán ohled i na budoucí náklady spojené s uložením radioaktivního odpadu a náklady při uzavření jaderné elektrárny po ukončení provozu. Zatím jediným takovým projektem posuzovaným Evropskou komisí byla výstavba jaderné elektrárny Belene v Bulharsku.

EIB se podílela na financování více než tuctu jaderných elektráren v letech 1970 až 1980 postavených v Německu, Belgii, Francii a v jiných zemích EU. Za posledních 15 let ale nefinancovala žádný takový projekt. Finanční instituce v Evropě nyní změnily svůj názor na budoucnost využívání jaderné energie. V posledních a studiích vydaných bankami ING, Deutsche Bank a Dexia byly vyzdviženy přednosti jaderné energetiky a banky zdůraznily, že nyní je ten pravý čas na nové investice do tohoto oboru.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku