Finové připravují už šestý reaktor

Na stavbě jaderného bloku Olkiluoto-3 pracuje 1600 přímých dodavatelů z 28 zemí

Jaderné středisko na ostrově Olkiluoto v Botnickém zálivu, kde nyní běží naplno výstavba třetího blok stejnojmenné atomové elektrárny, se v brzké budoucnost zřejmě dále rozroste. Finská elektrárenská společnost TVO oznámila, že začala připravovat studii o vlivu na životní prostředí (EIA) pro uvažovaný čtvrtý okiluotský, celkově šestý finský jaderný blok.

Jeho elektrický výkon se má pohybovat mezi 1000 a 1800 megawatty, tepelný výkon reaktoru mezi 2800 a 4600 megawatty. Parametry naznačují, že by to mohl být opět evropský tlakovodní reaktor EPR, jakým bude vybaven vznikající třetí blok, vyloučen však není ani varný reaktor jako na prvních dvou olkiluotských blocích.

Součástí jaderného střediska Olkiluoto se má stát trvalé úložiště na protilehlé straně mořského zálivu. Obec Eurajoki, kde má vzniknout a na jejímž katastru se nachází elektrárna, považuje získání úložiště za velký úspěch: „Byla to těžká soutěž a jsme šťastni, že jsme zvítězili,“ komentoval v deníku Süddeutsche Zeitung šéf obecní rady Juha Jaakkola zápas o úložiště svedený s Loviisou, kde se provozují další dva finské reaktory typu VVER ruského původu.

Právě oznámená příprava studie EIA pro Olkiluoto-4 souvisí s rychle rostoucí spotřebou elektřiny ve Finsku a zpožděním prací na výstavbě třetího bloku. Domácí spotřeba stoupla z 62 miliard kWh v roce 1990 na 84 miliard kWh v roce 2005, tedy o více než třetinu, uvádí finský statistický úřad. Bilanci přitom posiluje čistý dovoz elektřiny, tedy rozdíl mezi jejím importem a exportem, který se pohybuje v průměru kolem desetiny celkové spotřeby; Finsku tak schází právě budovaný třetí olkiluotský blok.

Původně se počítalo, že se do provozu uvede koncem roku 2009, nyní mluví francouzský dodavatel Areva o přelomu let 2011 a 2012. Zpoždění tak mluví pro to, aby se projekt Olkiluoto-4 rozběhl co nejdříve. Dá se navíc předpokládat, že zkušenosti současných stavitelů se využijí při jeho budování. Potvrzuje to například výstavba Dukovan, kde se během pouhých tří let uvedly před dvaceti roky do provozu hned čtyři bloky.

V současné době běží výstavba třetího bloku naplno. Pracuje na ní 1600 přímých dodavatelů z 28 zemí. Na stavbě se vše připravuje k podzimní dodávce klíčových dílů turbíny a systémů chlazení reaktoru napřesrok v létě. Dodavatelé mají nyní na staveništi na 1700 dělníků, z nichž téměř polovinu tvoří domácí Finové. Pracuje se na dvě směny.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku