Atomová renesance v USA se stává skutečností

Americký jaderný průmysl se rozhodl pro velké investice a tento krok bude mít velký vliv na energetickou politiku ve zbytku světa, píše britský týdeník The Economist. Podle údajů amerického regulátora Nuclear Regulatory Commission (NRC) tento úřad letos dostane 12 žádostí o souhlas postavit nové jaderné reaktory na sedmi různých místech v USA. Příští rok se očekává dalších 15 žádostí pro 11 dalších míst.

Jde o zásadní krok pro americkou energetiku. Jde totiž o první taková rozhodnutí v USA po téměř 30 letech. Pokud se podaří všechny tyto záměry realizovat, počet reaktorů v USA se zvýší o jednu třetinu. Ještě více však vzroste schopnost země vyrábět elektřinu, protože nové reaktory budou mít vyšší výkon než ty dosavadní. Snahy o renesanci jaderné energetiky v USA se tak stanou realitou.

Dlouhá přestávka ve stavbě reaktorů byla zaviněna dosavadním způsobem financování jaderné energetiky. Bloky jaderných elektráren se stavěly dlouho a nákladně, provoz byl ale levný. Pro elektrárny spalující například plyn platí pravý opak. Zvýšit rentabilitu jaderné energetiky proto může jen rychlá výstavba nových bloků s nižšími náklady. Nové jaderné reaktory ale musí současně splnit všechny bezpečnostní požadavky na ně kladené.

Nová generace jaderných elektráren bude muset být odlišná. Konstrukce, které vyvinuly například americká společnost Westinghouse a evropská AREVA, jsou nyní mnohem jednodušší a bezpečnější než v minulosti. To by mělo pomoci při získaní potřebných úředních povolení. Stavba a uvedení do provozu proběhnou mnohem rychleji a budou levnější.

Výstavba nových jaderných bloků je pro USA nutností. Již loni americké reaktory dosáhly v průměru 90 procent své životnosti. To vedlo regulátora k rozhodnutí prodloužit životnost poloviny existujících bloků o dalších 20 let. Jaderná energetika je velmi rentabilní, vyrobí kilowatthodinu za 1,7 centu, kdežto průměr velkoobchodní ceny v odvětví je 5 centů. Energetické společnosti proto nyní spěchají s novou výstavbou.

Nové jaderné elektrárny také pomohou snížit emise skleníkových plynů, což požaduje americký Kongres. Tepelné elektrárny spalující uhlí, které jsou v USA v průměru staré více než 40 let, jsou významným zdrojem emisí. Energetické firmy se proto snaží nabídnout elektřinu také z obnovitelných zdrojů, ale spolehlivou alternativou pro konstantní dodávky elektřiny je jen využití jaderné energie.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku